A fejünkben ott a tökéletes szoba képe, ám a valóság nem igazán egyezik ezzel… Hol rontottuk el? Íme a leggyakoribb lakberendezési hibák és megoldásuk – olvasható a lakáskultúra.hu cikkében.
Csak úgy, szemre!
A lustaság a lakberendezésben is megbosszulja magát: különösen igaz ez, ha úgy tervezzük meg a helyiséget, hogy előtte nem mérjük fel pontosan, mekkora terület is áll rendelkezésünkre. És nem mérjük le még egyszer. Meg még egyszer. Inkább többször vegyük elő a colstockot, minthogy a bútor megvásárlása után fogjuk a fejünket. A falak közti távolságot pedig érdemes több magasságban is lemérni, legalább három ponton – a padló és a plafon között is, nehogy egy szabad szemmel nem látható, enyhe dőlés miatt ne férjen be a méretre tervezett, vásárolt szekrény vagy könyvespolc!
Túl nagy, túl kicsi
Nagyon nem mindegy, hogy a vásárolt bútorok méretre passzolnak-e egymáshoz. Egy hatalmas ülőgarnitúra mellett nem mutat jól egy aprócska dohányzóasztal, a kicsi étkezőasztal mellett az oversize székek. Igaz ez a szőnyegekre is: a nappaliban például ideális, ha a kanapé kényelmesen ráfér, úgy, hogy minden oldalon 30-40 centivel “túllóg” a szőnyeg. Szintén alapszabály – nagyobb darab esetén – hogyha a szoba közepére tervezzük, a kárpitozott bútorok kétharmada elférjen rajta.
Persze a kis szőnyegnek is van létjogosultsága, ezesetben a kanapé előtt kapjon helyet, rajta a dohányzóasztallal – ilyenkor is érdemes azonban a méretarányokat figyelembe venni, a hatalmas szófához nem illik a parányi szőnyeg.
Minden a fal mellett
Nem kell az összes bútort szorosan a falhoz tolni, hagyjunk szabadon egy kevés teret, hagyjuk „lebegni” a nagyobb darabokat. Így például a kanapét, egy-két fotelt – maradjon viszont a falhoz szorosan közel a könyvespolc, szekrény.
Szépség a praktikum előtt
Persze, alap, hogy a bútoraink esztétikusak legyenek, de a szépség nem írhatja felül a kényelmet! Próbáljuk ki még a boltban, helyezkedjünk el a fotelekben, kanapékon, üldögéljünk kicsit az új étkezőasztal körül – csak azt vegyük meg, ami a kényelmünket is szolgálja.
Hol a kép helye?
Legjobb, ha a képeket szemmagasságban helyezzük el a falon – ne akasszuk túl magasra! Ha pedig egy falfelületen csak egy festmény, fotó kap helyet, a végeredmény túl statikus. Inkább tervezzük a helyiségen belül egy falra, egymáshoz közel, egy csoportba a képeket.
Asszimetrikus terek
Nem kell feltétlenül Wes Andersoni magasságokba emelni a szobákat, de amennyire lehet, ügyeljünk a szimmetriára. Így könnyen egyensúlyt teremthetünk. Tervezéskor húzzunk egy képzeletbeli vonalat a szoba közepére és ehhez képest helyezzük el a bútorokat: kanapét, fotelt, asztalt, lámpákat és így tovább.
Nem megfelelő világítás
Különböző fényben, megvilágításban igencsak megváltozhat a szoba hangulata – ez alapvetés, mégis, sokszor nem szentelünk elég időt minderre a fényforrások kiválasztásakor. Ha túl sötét a szoba, az a hangulatunkat is rontja, a túl erős neonfényben pedig megfájdul a szem, arról nem is beszélve, mennyire idejétmúlt megoldás, és nem is környezetbarát. A szobához passzoló világítás megtervezése fontos lépés, szánjuk rá az időt és az energiát, hogy megtaláljuk a legideálisabbat!
Egy-egy nagyobb helyiségbe természetesen több lámpa is kerülhet, hiszen amellett, hogy betöltik funkciójukat, dísztárgyként is tekinthetünk rájuk. Nem kell, hogy a csillár, az álló- vagy olvasólámpa feltétlenül egy kollekcióból származzon, de ügyeljünk rá, hogy stílusban passzoljanak.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)