Ébresszük fel téli álmából a muskátlit! Jöhet a nyári virágpompa

Most kell a gondoskodás, így egész nyáron élvezheti a csodás virágokat. Mutatjuk, mit kell tenni.

null

Itt az ideje, hogy a teleltetett muskátli töveket visszahozzuk a téli pihenőhelyükről. Most kell a gondoskodás, a figyelem, a szeretet – így egész nyáron élvezhetjük a csodás virágokat. Mutatjuk, mit kell tenni – írja a lakáskultúra.hu.


Lassan ideje felébreszteni a téli álmukból a muskátli töveket. Akár a pincében, akár a lépcsőházban vagy a garázsban teleltettük a töveket, most már hozzuk elő őket. Első feladat a napfényhez szoktatás lesz: fontos, hogy semmiképpen ne tegyük ki azonnal tűző napra a muskátlit. Óvatosan szoktassuk a fényhez. Ezzel párhuzamosan el kell kezdeni a gyakoribb öntözést és a tápoldatozást is.

 

Így járjon el, hogy nyáron csodásan virágozzon majd teraszon a muskátli!

 

Ezzel nem szabad spórolni: ültessük át a töveket!

Tavasszal érdemes a régi virágokat átültetni, hiszen az öreg földet már kiélte a növény, abban már nincs a megújuláshoz elegendő tápanyag. Érdemes a réginél mindig egy mérettel nagyobb ültetőedényt választani.

 

A tavalyi töveket emeljük ki a földből, morzsoljuk le róluk a fölösleges rögöket! A muskátli testét szabadítsuk meg az elszáradt részektől.

 

Meg kell metszeni a gyökereket

Távolítsuk el a sérült, esetleg berothadt oldalgyökereket, ezzel ugyanis növekedésre serkentjük az egészséges gyökérrészeket. Ne sajnáljuk alaposan visszametszeni. Ha kész a metszés, ültessük be a cserépbe a növényt.

 

Nem mindegy, hogyan rakjuk a földbe

A virágláda aljára tegyünk vízáteresztő sóderréteget vagy agyaggranulátumot. Erre enyhén nyirkos, fele részében tőzeget tartalmazó földet terítsünk. Majd igazítsuk be az muskátlitövet.

 

Jöhet a virágpompa!

A tavaszi napsütésben, friss földben néhány hét alatt új életre kel a muskátli. Apró rügyek jelennek meg az ágakon, amikből új hajtások fejlődnek. Ha kihajtanak, utána gyorsan virágba is borulnak. Érdemes figyelni az időjárás-előrejelzést, az éjszakai fagyok idején még vigyük a muskátlis ültetőedényeket néhány napra fagymentes helyre!

 

Ingyen muskátli: neveljünk növényt magunknak!

A bújtatással végzett szaporításnak is itt az ideje. Távolítsuk el a hajtásról a leveleket és a levélnyél tövében található pálhaleveleket. Ha meghagyjuk ezeket, rothadást idézhetnek elő. Az így előkészített hajtást bújtassuk le a cserép egyharmad részéig, majd a hajtás csúcsát vezessük föl a cserép tetejéig, az maradjon szabadon!

 

Kora tavaszi elhelyezés

A világos, nem túl erősen tűző, de napos, meleg helyet szeretik ezek a növények. Teljes kitelepítés előtt érdemes egy átmeneti állomást beiktatni a muskátli számára. Lehet ez egy világos, de hűvös lépcsőház, esetleg a két ablak közötti rész, hiszen ott megfelelő a szellőzés.

 

Így öntözzük a töveket

Az ültetés másnapján öntözzük meg először langyos vízzel úgy, hogy a víz a leveleket ne érje. A muskátli nem szereti a cserép vagy virágláda alján pangó vizet. Jó, ha a kifolyónyíláson távozik a fölösleges víz.

 

Kitelepítés egész nyárra

Kezdetben nappalra tegyük ki a virágládákat, hogy az éjszakai fagy ne tegyen kárt a muskátliban. Ahogy melegszik az idő, már éjjelre is biztonsággal kint hagyhatjuk a teraszon a töveket.  Általában április 20. és május 1. között jön el ez az idő, de figyeljük az előrejelzést! Legközelebb az őszi fagyok idején lesz komoly feladatunk a muskátlival.

 

Az eredeti cikk elérhető a Lakáskultúra oldalán.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.