Hiszen nem csak a hozzánk leginkább illő színt kell megtalálni, de dönteni kell arról is, hogy annak világos vagy sötét változatát használjuk és hogy mennyire passzol a már meglévő bútorokhoz, kiegészítőkhöz – olvasható a Lakáskultúra cikkében.
Mit jelent, ha északról kapja a fényt a szoba?
A természetes fény ez esetben nem közvetlenül, egyenesen „ömlik” a szobába, így általában ezek az északi fekvésű szobák sötétebbek, mint a keleti vagy nyugatiak. Ugyanakkor a szoba világossága ugyanúgy változik a nap folyamán, mint a többi helyiségben. Az északi szobákban többnyire hűvösebb árnyalatú a fény, sosem igazán meleg, így bármilyen színt választunk, egy kicsit kékesnek hat.
A hűvös fény kompenzálása
A legjobb eredményt mesterséges fénnyel kompenzálva érhetjük el. Vagyis telepítsünk meleg fényforrásokat a szobába, 2800 Kelvin körüli fényerősséggel. Ne spóroljunk a lámpatestekkel, így sárgás, azaz meleg hatású ragyogást varázsolhatunk a helyiségbe.
A meleg színű fal
Ha kifejezetten meleg árnyalatú falfestéket választunk, kevésbé dominál a kékes fény. Ezekben a szobákban jobban mutatnak a sárgás, terrakotta színek, mint például a menta vagy a világosabb hideg árnyalatok. Ha bézs, vagy krémszínű falakat választunk, akkor ezen színek meleg árnyalataival fessük a falat.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)