Amikor Kiss Szabolcs megtudta, hogy felújítják a Pécsi Napló Pilch Andor tervezte legendás épületét, azonnal érezte, hogy ebben a tömbben fogja megtalálni a lakást, amelyet régóta keres – olvasható a Lakáskultúra cikkében.
Az utcafront műemléki védettségét tiszteletben tartva úgy alakították ki a modern tömböt, hogy megmaradjon a látványos eredeti homlokzat.
– Először a hátsó részben nézelődtem, de amikor kiderült, hogy az eredetileg irodáknak szánt tetőtérben mégis lakások lesznek, lecsaptam a nagyobbikra
– meséli házigazdánk.
Jellegzetes loft megoldások
Sokakat elriasztott volna a vételtől az, ami őt leginkább magával ragadta: a régi időket idéző hangulat, a tereket megosztó szerkezeti elemek, a ferde tetősíkok.
Szabolcs éppen a különleges építészeti adottságokat, az indusztriális hangulatot találta izgalmasnak.
– Vátyi Erika pécsi lakberendező segített tanácsadóként. Azonnal neki is kellett látni a közös munkának, mivel a vásárlás utáni hétfőn jöttek volna gipszkartonozni. Egy hétvégénk volt, hogy teljesen újratervezzük az alaprajzot – magyarázza. – Először eldöntöttük, hogy a plafont nem hozzuk le vízszintesre, hanem nyitva hagyjuk a szerkezetet. Aztán újragondoltuk a lakás beosztását, mert nem tetszett a szétszabdalt, logikátlan elrendezés.
Végül csak a fürdőszoba, a WC és a gardrób lett zárt tér, a többi helyiséget egybenyitottuk. A nagy belmagasságnak köszönhetően arra is volt lehetőség, hogy a fürdőszobát a tervezetthez képest a lakás túlsó végébe helyezzük.
A kicsit megemelt padló alatt ugyanis elfértek a vízcsövek.
A stíluson nem kellett gondolkodni. A ház homlokzata és a szabadon hagyott belső tér miatt magától értetődőnek tűnt, hogy indusztriális enteriőrt hoznak létre.
A szabadon hagyott téglafalak és a nagy nyitott tér mellett számos egyéb jellegzetes loft megoldást alkalmaztak.
Az eredeti cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: A faoszlopokat a tűzvédelmi szabályozás miatt beburkolták, ám az arányok megtartása érdekében a lehető leglégiesebb módon (Fotó: Lakáskultúra/Barbay Csaba)