Hortenzia, a kertek királynője: feltárjuk titkait, hogy mindig pompázzon

Gondozására különösen tavasszal kell odafigyelni, de extra törődést és odafigyelést mindig követel.

null

A hortenzia az egyik a legszebb dísznövény, mely hatalmas virágfejeivel gyönyörű színfoltja lehet a kerteknek. Gondozására különösen tavasszal kell odafigyelni, de extra törődést és odafigyelést mindig megkövetel magának. De hát, valamit valamiért – írja a lakáskultúra.hu.


A hortenzia igazi kisasszony: szeszélyes és kényes. Ám az a kertész, aki hajlandó rászánni az időt a rózsaszín, lila és kék színben pompázó előkelőségre, biztosan elnyeri jutalmát. Egész hosszú időn keresztül gyönyörködhet csodálatos virágaiban!


Messziről érkezett: még jó, hogy különleges!

A hortenzia nemzetség (Hydrangea) Japánból származik. A távoli szigetország párás hegyvidéki erdeiben őshonos fás, könnyen bokrosodó, terebélyes évelő növény. Európába csak az 1800-as években jutott el. Az észak-európai országokban hamar népszerű lett, különösen Angliában kedvelik. Több, mint 30 természetes faja ismert, de a nemesítések miatt ma már további 100 újabb változata létezik. Akadnak köztük örökzöld és lombhullató, illetve bokrosodó és kúszó fajok is. A nálunk elterjedt kerti hortenzia 1-1,5 m magasságúra növő, lombhullató cserje, félgömb alakú virágait több kisebb virág alkotja, ebből sok meddő. Virágai a fehér, a piros, a kék, a rózsaszín és a sárga színek bármilyen változatában előfordulnak: a virágok színét gyakran befolyásolja a növény kalcium- és nitrogénellátottsága. Alapvetően kerti növény, ám egyes fajtáit szobanövényként is tarthatják, cserépben.

 

Savanykás talajban érzi jól magát

Ez a dísznövény a tápanyagokban gazdag, jó vízvezető képességű, savanykás talajt kedveli. Az ültetőközeg befolyásolhatja virágjainak színét: ha a talaj nagyon meszes, a kék hortenzia halványlila vagy rózsaszín árnyalatúvá fakulhat, a káliumtól viszont kékebb virágok jönnek létre. A fehér fajtákat pedig nem befolyásolják az ásványisók. A hortenzia nem szereti a száraz talajt és a túl erős napfényt, ezért fontos, hogy félárnyékos helyre kell ültessük. Ha tűző napnak van kitéve, a virágok összezsugorodhatnak.

 

Odafigyelve ültessük: mutatjuk a szempontokat

A frissen vásárolt hortenzia bármikor kiültethető a szabadba, ám a helyválasztásra a növény igényei miatt nagyon figyelni kell. Legjobb időpont az ültetésre az augusztus-szeptember, amikor már elvirágzott a növény. De bármikor is ültetjük, a töveket készítsük rá fel: egy nappal korábban helyezzük cserepestül (vagy a kertészeti konténerrel együtt) vízbe, hogy gyökerei jól megszívhassák magukat. Az ültetésig tartsuk árnyékos, szélvédett helyen.

 

A sérült ágakat, leveleket távolítsuk el. Az ültetés során vegyük figyelembe, hogy minden példányból nagy bokrok fejlődnek majd ki, egymástól legalább 3 méterre tervezzük a töveket.


Kényelmes méretű ültetőgödröket ássunk, és a talajt keverjük össze egy kis tőzeges komposzttal, ugyanis a Hydrangea a savanykás közeget szereti. Az ültetőgödrök legyenek nagyok, a belehelyezett növény gyökereire vastagon kerüljön föld. A gyökérzet takarásához használhatunk komposztmulcsot is – ez megakadályozza, hogy a talaj fölmelegedjen a hortenzia körül.


Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.