Lombház a körtefán: megvalósította kislánya álmát az apuka

Az álom idén tavasszal vált valóra: a férfi olyan kacsalábon forgó lombházat épített, hogy csak na!

null

A lombház afféle izgalmas kuckó, amit általában egy vaskos törzsű fa lombozata közé építenek, méghozzá a magasba.

A gyerekek imádják, mert el lehet bújni a szülők elől, ugyanakkor bármikor be lehet szaladni a konyhába palacsintáért. Egyébként ilyesmi házikó szerepel a Micimackó című könyvben is, így aztán szinte minden kisgyerek átesik egy olyan korszakon, amikor lombházról ábrándozik…

Belejött a barkácsolásba

Így történt ez a ma már családos apukával, Váradi Viktorral is.Csak hát a székesfehérvári lakótelepen, ahol gyerekkorában éltek, ilyesmiről szó sem lehetett. A lombház iránt érzett erős vágyra viszont felnőttként is emlékszik, és elhatározta, hogy ha már neki nem volt, kislányának épít egy ilyen kuckót. Akadt is hozzá egy épp megfelelő, masszív körtefa a kertjükben. És miután kiforrta magát az ötlet, Viktor már csak a megvalósításra koncentrált. Régebben a legkülönfélébb munkákat elvállaltam a szabadnapjaimon – olvasható a Lakáskultúra cikkében.

Dolgoztam építkezésen, felújításon, ami éppen jött. Megtanultam barkácsolni, így nem is igazán kell szakembert hívnom, ha itthon valami elromlik. Egy szó, mint száz: kollégámnál, az akácosában megláttam egy fát. Mondtam is neki azonnal:ez a fa kell nekem! Egyik szolgálat után kivágtam, majd másnap teherautóval hazahoztuk. Tudtam, hogy mit szeretnék kihozni belőle, de csak vakargattam a fejemet. Aztán hirtelen elkezdtek dőlni az ötletek.

Tűzoltótömlőbe kerültek a fémpántok

Viktor minden szabadidejét az lombház építésének szentelte. 

A fát szépen lekérgeztem, felsőmaróval pedig egy baglyot készíttettem rá, mivel Vivike nagyon szereti őket. Az így előkészített oszlop számára egy kisebb betonalapot öntöttem és jól megvasaltam. Az akácoszlop tetejére egy T-elemet illesztettem, ez lett a kunyhó alatti váz fő tartógerendája.

Majd menetes szárakkal két gerendát húztam a fához. A körtefa egy régebben letörött ágának csonkjára rá is tudtam ültetni a házikó fa felöli oldalát.

A csigalépcsőt 28 mm-es hilti szalaggal rögzítettem a fa törzséhez. A fémpántokat egy tűzoltó „D” tömlőben vezettem végig, hogy ne rozsdásodjanak, és hogy ne legyenek csúnyák a fa törzsén körbe. A fokok alá a támasztás miatt extra faelemeket illesztettem– magyarázza az ezermester tűzoltó. A kuckóba fölvezető csigalépcsőre különös figyelmet szentelt, hiszen mégiscsak ez a legveszélyesebb része a lombháznak. A gyerekek miatt inkább legyen duplabiztonság!

A csigalépcső egyébként már abban az állapotában is teljesen járható volt, de mivel biztonságra törekedtem, ezért minden lépcsőfokot két fix ponthoz lánccal is rögzítettem! A csúszda 120 cm-en lévő szerelési magasságában kialakítottam egy teraszt, amit 4 oszloppal stabilizáltam. Ezeket is öntött betonba állítottam.

A teljes cikk IDE kattintva olvasható.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)
 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.