1. Energiahatékony otthon: gondolkodjunk csomagban!
A komplex energetikai felújítás kecsegtet a legnagyobb energiamegtakarítással, de kiváló eredményt érhetünk el már egyetlen fejlesztéssel is. A régi nyílt égésterű gázkazánokhoz képest egy korszerű kondenzációs kazán hatásfoka 20-25 százalékkal jobb – olvasható a Lakáskultúra cikkében.
Ez azt jelenti, hogy a gázszámlánk ennyivel lesz kisebb a csere pillanatától kezdve. Ideális esetben az energiahatékony otthon kialakításakor párhuzamosan zajlik az épületszerkezeti és épületgépészeti korszerűsítés, előbbihez tartozik például a hőszigetelés és a nyílászárócsere, utóbbihoz a kazáncsere és a napelem telepítése.
2. Előzetes kalkuláció
Minden otthon más, azaz nincs általános recept, hogy pontosan hogyan és mivel érdemes a korszerűsítést végrehajtani.
Az energiahatékony otthon kialakításához a számításokat és a javaslatokat egy energetikus készítheti el számunkra az ingatlan adottságainak ismeretében.
A kazáncsere szinte biztosan megtérül 5 éven belül, ezt könnyű igazolni néhány mérnöki számítással. De egy-egy fejlesztés megtérülési idejét magunk is megbecsülhetjük, hiszen napjainkban már rengeteg információ áll a rendelkezésünkre
A teljes beruházási költséget vessük össze azzal az összeggel, amennyivel csökkenni fog az energiaszámlánk.
precíz pénzügyi tervezéshez kérjük szakember segítségét.
3. Fókuszban a nyílászárók
A hőveszteség jelentős része a nyílászárók miatt keletkezik, tehát ezekre fordítsunk kiemelt figyelmet.
A mi éghajltai viszonyaink között a legnagyobb kiadást a téli fűtés jelenti, így az ehhez kapcsolódó energiahatékonysági – vagyis a nyílászárót, illetve a szigetelést érintő – fejlesztés mindenképpen kifizetődő.
Egy korszerű műanyag ablak háromszor jobb hőszigetelést biztosít, mint egy faablak, és ötször hatékonyabb, mint egy régi fémkeretes nyílászáró. Az esztétikai és hőszigetelési előnyök mellett van még egy óriási különbség az elavult és a korszerű szerkezetek között: a légzáróság. A modern ablakok szinte tökéletesen zárnak, szakszóval élve légtömörek.
Ez a tulajdonság legalább akkora energiamegtakarítást tesz lehetővé, mint a magas hőszigetelő képesség.
A rosszul tömített nyílászárók tokszerkezeténél intenzíven cserélődik a külső és a belső levegő, és a légáramlással több energia távozik, mint az üvegezésen keresztül.
Az eredeti cikk IDE kattintva olvasható.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)