Újrahasznosított konyha: szempont a fenntarthatóság

A környezetvédelem mindannyiunk ügye – ha egy élhető bolygót szeretnénk a gyerekeinkre hagyni.

null

A környezetvédelem mindannyiunk ügye – ha egy élhető bolygót szeretnénk a gyerekeinkre hagyni, úgy a mindennapi döntéseinknek, tevékenységeinknek is a fenntarthatóságot kell szolgálnia. Legyen az otthonunk is környezetbarát! Például a konyhánk is: fontos, hogy a konyhai eszközeink, a háztartási gépeink is minél kisebb ökolábnyommal dolgozzanak. De pontosan milyen szempontok játszanak szerepet a konyhai fenntarthatóság kialakításában? – ebben segít a lakáskultúra.hu cikke.


A hatékonyság az első

Ha szóba kerül a fenntarthatóság a konyhában, természetes, hogy a háztartási készülékek esetében a hatékonyság a legfontosabb szempont. Ez egyik oldalról az adott gép energiafogyasztását jelenti. Prioritást élvez már csak azért is, mert kézzelfogható jele az üzemeltetési költségeink alakulása. A napjainkat érintő energiaválság kapcsán felszökő árak pedig sajnos még aktuálisabbá teszik ezt a kérdést. Természetesen a kínálat is igyekszik megfelelni a takarékossági elvárásoknak és a fejlesztések egyik kiemelt iránya a fogyasztáscsökkentés. Az energiafelhasználást visszafogó fejlett technológiák és működést optimalizáló rendszerek mellett azonban fontos jellemző a funkcionalitás is. Például az automata mosószer adagolóval rendelkező mosogatógép a tisztítószer kiadásokat is képes leszorítani. A hűtőszekrényben található frissentartó rekesz pedig jelentősen csökkentheti a kukába kerülő élelmiszerek mennyiségét. Fontos kérdés ez is: Magyarországon nagyságrendileg évente egy ember három kiló élelmiszert dob ki.

 

Választani tudni kell: fenntarthatóság a konyhában

Nem sokat ér a gyártók erőfeszítése, ha a vásárló nem tudja eldönteni, hogy melyik készülék milyen előnyöket kínál. Ha fontos a fenntarthatóság a konyhában, a fogyasztás tekintetében jó tájékozódási lehetőséget kínál az energiacímke. Félreértésre adhat azonban okot azonban az idén márciusban megújult címke. A korábban legjobbnak számító besorolások ugyanis eltűntek. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy rosszabb gépek érhetőek el. A szabályozás szigorodott, ezért az új jelzés. Az új rendszerben pedig a készülékek közötti különbségek a korábbinál sokkal jobban átláthatók.

Sajnos az energiacímke csak a háztartási nagygépeknél ad támpontot és ott sem jelennek meg olyan szempontok, mint például az újrahasznosítással kapcsolatos információk. Éppen ezért érdekes például a francia Group SEB kezdeményezése. A többek között a Tefal és Rowenta márkákat is jegyző cég idén ősztől saját ECO címkét vezet be. A speciális jelölésnek köszönhetően a fogyasztók könnyen azonosíthatják a vállalat környezetbarát szempontból kiemelkedő termékeit. A cég termékeinek öt szempontból kell jól teljesíteniük, hogy a címkét megkaphassák.

 

Ezek a következők:

  • a környezetre alacsony hatást gyakorló anyagok használata,
  • az energiahatékonyság,
  • a tartósság és javíthatóság,
  • a fokozott újrahasznosíthatóság és a
  • környezetbarát csomagolás.

 

Újrahasznosított konyha

A használat során keletkező energiafogyasztás azonban csak az egyik oldal. Nem feledkezhetünk meg róla, hogy maga a gyártás is jelentős környezetterheléssel jár. Számos márka felismerte már ezt, és komoly célokat fogalmazott meg a fenntarthatóság érdekében. Némely gyártó például a BioCycle hűtőszekrényeinek egyes komponenseiben szerves hulladékot használ alapanyagként, így ezekben a modellekben a tojástartó 20 százalékban eldobott tojáshéjból és 80 százalékban bioalapú műanyagból, úgynevezett bioplasztikból készül. Az ajtótömítéseknél pedig 25 százalékban kukoricakeményítőt és cukornádat használnak. A márka egyes termékeinek előállításánál PET palackokat, de tengerekből származó elhagyott halászhálókat is felhasznál. A cég 2017 óta 58 millió műanyag palackot hasznosított a gyártásban, ami 2200 tonnával csökkentette a szén-dioxid kibocsátást.

 

Szerencsére számos más gyártó is előállt már hasonló törekvéssel. A legismertebb kávémárka kapszulái például használat után teljes mértékben újrahasznosíthatóak.

 

A fenntarthatóság a konyhában a komposztálóval kezdődik: már nem kell hozzá nagy kert. Termékkategóriát teremtő új készülék kapható már a piacon.

 

A teljes cikk elérhető a Lakáskultúra oldalán.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.