Mítoszok és legendák: le a háztartási gépeket övező tévhitekkel!

Hiába használjuk hosszú évtizedek óta a hűtőt, a mosó- és mosogatógépet, nem ritka, hogy helytelenül.

lakáskultúra2022. 06. 03. 8:22
null

Tízből hat magyar a mai napig elöblöget minden edényt és tányért a mosogatógépbe helyezés előtt

A tévhit berögződésének oka lehet, hogy sokan nem használják naponta, inkább csak hetente párszor indítják be a gépet. Ez esetben logikusnak tűnhet elöblítve bepakolni az edényeket, hogy ne száradjanak rájuk a szennyeződések – olvasható a Lakáskultúra cikkében. A tányérokon maradt ételmaradékokat azonban elég egy suhintással letakarítani, utána nyugodtan a mosogatógépbe helyezhetők, hiszen egy rendszeresen karbantartott készülék szűrője felfogja ezeket a szennyeződéseket – természetesen nem szabad elfeledkezni a szűrő rendszeres és alapos tisztításáról sem. Ráadásul a makacs foltok, szennyeződések miatt sem kell aggódni, sok modern készülék könnyedén megbirkózik velük – a forró gőz segítségével.

A magyarok több mint fele szerint a hűtőszekrény rekeszei csak rendszerezési funkciót töltenek be

Korábban ez valóban így volt, ám a Total No Frost rendszerű hűtők megjelenésével – ezek a gépek folyamatosan keringetik a levegőt a készülékben, így elkerülhető a páralecsapódás – a páramentes környezetben idő előtt kiszáradhatnak a készülékben tárolt zöldségek, gyümölcsök. Ezért töltenek be nagyon fontos szerepet a korszerű hűtőszekrény speciális tárolórekeszei, hiszen azok a funkciójuktól függően különböző módon segítenek az élelmiszerek frissességének megőrzésében. Például az optimális páratartalom fenntartásáért az erre kialakított fiókban egy speciális bordázott felületű lap felel. Míg egy másik fiókban a hőmérsékletet tudjuk módosítani annak érdekében, hogy a néhány napja megvásárolt hús ugyanolyan friss maradjon, amíg elkészítjük, és nem kell a fagyasztással, majd a kiolvasztással bíbelődni.

A magyarok több mint harmada szerint csak telepakolt mosógépet érdemes elindítani

A mosógépet sokan csak akkor indítják el, ha teljesen megtelt – ezzel energiát és így pénzt spórolva. Ám ez tévhit: a mai korszerű gépeket illetően ez is csak egy olyan berögződés, ami mára érvényét vesztette. Számos mosógépben található úgynevezett súlydiagnosztika, ami a ruhatöltet mennyiségéhez igazítja a mosási program hosszát, a felhasznált víz és – optimális esetben – mosószer mennyiségét is. Így értelemszerűen kevesebb ruhánál rövidebb, többnél pedig hosszabb mosást indít.
Egyébként sem érdemes túlpakolni a mosógép dobját – a túl sok ruhát nem tudja a gép kellő hatékonysággal átmozgatni, így a textíliák sem tisztulnak meg megfelelően. Ennek elkerülése érdekében érdemes az „ökölszabályt” alkalmazni. Vagyis: maximum annyi ruhát pakoljunk a gépbe, hogy a töltet teteje és a dob felső része közé még beférjen az öklünk.

A teljes cikk IDE kattintva olvasható.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.