Így használja fel változatosan a sertéshúst!

Tippek a sertéshús sokoldalú és változatos felhasználásához – az oldalastól a lapockáig!

null

A sertéshúst, bár időről-időre igyekeznek rossz hírét kelteni, egyáltalán nem mondhatjuk egészségtelennek, sőt: alapvető ásványianyag, zsír-, fehérje- és vitaminforrásunk, a sovány sertéshús pedig az egészségtudatos táplálkozásba is tökéletesen beleillik, mivel zsír- és koleszterin-tartalma egyaránt alacsony – írja a mindmegette.hu.

Fotó: Pexels

Nézzük, melyik részéből mit készíthetünk – az egyes ételek nevére kattintva recepteket és fényképeket is talál!

FEJHÚS

A fejhús az egyik legfontosabb alapanyaga a kocsonyának és a disznósajtnak. A kocsonya készítéséhez a fejen, és a fülön kívül jól jöhet a köröm, de csülök és malacfarka is kerülhet bele, ha valaki kifejezetten a cupákos részekért kedveli ezt az ételt. A kocsonya készítése pedig semmi másról nem szól, mint egy húsleveshez hasonló levesbe hő hatására hagyni, hogy kioldódjanak a bőrben, csontban lévő zselírozó anyagok (zselatin) és a levest annyira elfőzni/redukálni, hogy a zselatin képes legyen megkötni a folyadékot.

OLDALAS

A sertéshúst a zsírban gazdagabb húsfélék közé sorolható, ugyanakkor rendkívül változatosan elkészíthető: fogyaszthatjuk egyben sütve, főzelékek feltétjeként, vagy zöldségekkel párolva is. A fokhagymás oldalas a téli időszak egyik legnépszerűbb étele.

CSÜLÖK

A sertés mellső lábait hívjuk első csülöknek, míg a hátsó lábaknál a comb alatt helyezkedik el a hátsó csülök. A csülök népszerű fogás egyben sütve, ilyen például a magyar konyha egyik tradicionális étele, a csülök Pékné módra. Főzve, párolva is fogyasztható, leginkább savanyúsággal, de pörköltet is készítenek belőle. Füstölve is szívesen fogyasztjuk, főleg húsvétkor, de egy jó bableves is elképzelhetetlen nélküle.

DAGADÓ

A dagadó a sertés hasaalja, amelyet általában megtöltve sütnek meg, ám ez a szaftos húsféleség a töltött káposztába is kiváló, sőt: darálva fasírtnak is príma!

HOSSZÚ- ÉS RÖVIDKARAJ

A sertés egyik legsoványabb – és a szűzpecsenyével együtt –, egyik legértékesebb része. Igen sokrétűen elkészíthető, hiszen süthetjük egyben, szeletben, göngyölve és ne felejtsük el, hogy az egyik legkedveltebb nemzeti eledelünk, a rántott hús alapanyaga. Húsimádóknak ajánljuk a következő receptet, amiben az alapot a karaj szolgáltatja, a feltét főtt-füstölt karaj, vékonyra szelve, valamint szemérmetlenül sok sajt és tejföl. Íme a tepsis karaj receptje:

Hozzávalók:

  • 4 szelet sertéskaraj kiklopfolva, lesózva
  • 10 dkg főtt-füstölt csemegekaraj
  • 20 dkg edami sajt lereszelve
  • 1 kis pohár tejföl
  • 5 dkg vaj
  • Elkészítése:

    TARJA

    A grillezések legnépszerűbb kelléke a sertéstarja, ami nagyon finom, kissé szaftos húsféle. Előnye, hogy a benne található vékony zsírrétegnek köszönhetően nem szárad ki sütés közben, változatos módon pácolható, így igazán zamatos végeredményt kaphatunk! Tarjából készül másik hagyományos magyar ételünk, a cigánypecsenye is.

    Ha kíváncsi, mi készíthető a lapockából és a combból, olvassa el a teljes cikket a Mindmegette oldalán!

    Korábbi cikkünkben szintén a sertéshúst imádóknak mutattunk be egy nagyszerű receptgyűjteményt: Kilenc ínycsiklandó szaftos és omlós sült oldalas.

     

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.