Tippek a nyers hús megfelelő, biztonságos elkészítéséhez

A nyers hús könnyen megromlik, és rengeteg baktériumnak adhat helyet, ezért különös odafigyelést igényel.

null

A nyers hús nagyon könnyen megromlik, és rengeteg baktériumnak adhat helyet, ezért nem árt kiemelt figyelmet fordítani a megfelelő kezelésére. Élelmiszer-biztonsági szakértők beszéltek arról, hogy mire kell ügyelni a nyers hús előkészítése, elkészítése, valamint a konyhai takarítás során – írja a Mindmegette.

KERÜLJÜK EL A KERESZTSZENNYEZŐDÉST

A nyers húsban és húslében lévő baktériumok bizony könnyen átkerülhetnek más ételekre, eszközökre és felületekre. Ezt hivatalosan keresztszennyezésnek nevezik, amit úgy kerülhetünk el, hogy mindig alaposan kezet mosunk meleg vízben szappannal, mielőtt és miután nyers húshoz érünk. A konyhai (eszközöket, vágódeszka, kés, stb.) is alaposan el kell mosni, valamint fertőtleníteni is, a konyhapulttal együtt. Tehát a szappanos, meleg vizes tisztítás nem elég! A fertőtlenítést elvégezhetjük akár házilagos megoldással is: például keverjünk el egy evőkanálnyi illatmentes, klóros fehérítőt nagyjából 3,78 liter vízben és azzal töröljük át az eszközöket és a felületeket.

Az is fontos, hogy a nyers húst mindig csomagolva tároljuk a hűtőben, tehát a pácolt hússzeleteket is feltétlenül takarjuk le, hogy ne fertőzhessék meg az élelmiszereket.

FIGYELJÜNK A HŐFOKRA

Ahhoz, hogy a baktériumok elpusztuljanak, fontos, hogy a megfelelő hőfokon készítsük el a húst, ehhez jól jöhet, ha beszerzünk egy húshőmérőt.

Az élelmiszer-biztonsági szakértő szerint a nyers marha-, sertés-, bárány- és borjúhúst addig kell sütni-főzni, amíg az eszközzel 62,8 Celsius-fokot nem mérünk, majd fogyasztás előtt tanácsos beiktatni egy háromperces pihentetést. A darált marha-, sertés-, bárány- és borjúhúsnál egy kicsit magasabb, 71,1 fok a biztonságos maghőmérséklet, míg a baromfiknál a 73,9 fok.

A teljes cikk IDE kattintva olvasható.

Így készülhet fel ön is a Márton-napi liba megsütésére

Fontos, hogy mindig megbízható forrásból vásároljuk a húst, és jól ellenőrizzük le a színét, a szagát és az állagát!

A liba húsa sötétebb színű, zsírosabb, jellegzetes illattal rendelkezik, ezért érdemes hideg vízbe áztatni használat előtt, majd jól befűszerezni. Az egész libát egyébként is fontos jól átmosni, átöblíteni, főleg a belsejét. Plusz, ha egészben sütjük, mindenképp pácoljuk be, így lágyabb lesz a húsa.

Ha azonban mellet vagy combot vásároltunk, akkor is érdemes elgondolkodni a pácoláson. A libához jól illenek a következő fűszerek: majoranna, rozmarinkg, kakukkfű, petrezselyem, szerecsendió, és persze ne feledkezzünk meg a sóról és a borsról se

Még ízletesebb lesz a hús, ha alacsony hőfokon tovább sütjük. Ez akár 140 vagy 120 fokot is jelenthet, viszont így a sütési idő akár 3 órára is hosszabbodhat.

Milyen köret dukál a liba mellé?

A lila káposzta elengedhetetlen! A liba nagyon finom krumplipürével, főtt krumplival vagy rizzsel és salátával is, de a lila káposzta visz mindent.

Ha töltött libában gondolkodunk, akkor a rizs mindenképp egy jó alapanyag, illetve ne feledkezzünk meg az aszalt gyümölcsökről sem.

Aszalt szilvával például nagyon finom! A libamellett szintén süthetjük káposztával és aszalt szilvával, hogy a család biztosan megnyalja mind a tíz ujját utána.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.