Egyszerűbben tartható a szénhidrátszegény diéta, mint gondolná!

Kevesebb szénhidrát bevitelével eredményesebben felveheti a harcot az elhízás ellen.

null

Nem kell állandóan számolgatni, ha a mindennapokban követi a Mindmegette.hu táplálkozási tanácsait és rendszeresen sportol.

Egyen több zöldséget!

Nem lehet elégszer ismételni, hogy az egészsége megőrzése érdekében naponta fogyasszon lehetőleg 5 adag zöldséget, gyümölcsöt. Ha fogyni akar, a gyümölcsbevitelt korlátozza napi 2 adagra, fogyasszon inkább zöldségféléket: ezekben kevés a cukor, így segítenek a szénhidrát mennyiségét csökkenteni. Ügyeljen rá, hogy ezek minél kevesebb keményítőt tartalmazzanak – ilyenek a saláták, a káposzta, a tök, a padlizsán, a cukkini. Cukkini- vagy sárgarépaspagettivel helyettesítheti a kifőtt tésztát, a burgonyát vagy a rizst.

Ne féljen a zsíroktól!

A zsírok létfontosságúak a szervezet számára: energiaforrásként szolgálnak, segítik a zsírban oldódó vitaminok felszívódását, szinten tartják a testhőmérsékletet, továbbá nélkülözhetetlenek a sejthártya felépítéséhez, egyes hormonok működéséhez és a D-vitamin képződéséhez. Az állati zsírokkal szemben részesítse előnyben a növényi eredetűeket, mert ezekben túlnyomórészt telítetlen zsírsavak fordulnak elő. A leghasznosabbak a többszörösen telítetlen, úgynevezett esszenciális zsírsavak, mint az Omega-3 vagy Omega-6. Sütéshez-főzéshez kiváló az olíva-, a napraforgó-, a repce-, a kukorica-, a pálma- és a kókuszolaj vagy a kókuszzsír. Az avokádó húsából, szójából, mákból, mogyoróból, len-, szőlő- és tökmagból hideg sajtolással nyert olajokat főleg salátákhoz használhatja.

Egészséges zsírt szolgáltat számos tengeri halfaj is, például a lazac, a hering, a makréla, a tonhal, a hazaiak közül pedig a busa vagy a pisztráng.

Fotó: Pixabay

Mondjon búcsút a fehér lisztnek!

A szénhidrátcsökkentő diétában általában véve kerülendők a magas keményítőtartalmú élelmiszerek, így a gabonák (búza, rozs, árpa, kukorica, rizs), a kenyér és a tésztafélék. A keményítő egyfelől szénhidrát, másfelől finomított formában nagyon megemeli a vércukorszintet.

Vásároljon teljes kiőrlésű lisztet, és a belőle készült tésztákat, kenyereket és pékárut, s hántolt rizs helyett pedig válassza a hántolatlan barnát!

Ne hanyagolja a fehérjéket!

A fehérjében gazdag élelmiszerek gyorsan és hosszú időre teltség érzetet adnak, serkentik az anyagcserét, és elengedhetetlenek az izomépítéshez. Alkotórészeik közül megkülönböztetjük az esszenciális és a nem esszenciális aminosavakat. Szervezetünk nem termel esszenciális aminosavakat, ezeket a táplálékkal – tojással, tejtermékekkel, hússal (főleg szárnyasokkal) – kell bejuttatnunk. Növényi fehérjeforrásaink kiemelkedő képviselői a telítetlen zsírsavakban is bővelkedő olajos magvak (dió, földimogyoró, kesudió, makadámdió, mandula, mogyoró, napraforgó, paradió, pisztácia).

Sok fehérje található még a hüvelyesekben, valamint a quinoában. A libatopfélékhez tartozó növény magja tartalmazza az összes aminosavat, és különösen gazdag lizinben, amely elősegíti az egész test szöveteinek egészséges növekedését.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.