Nem kell állandóan számolgatni, ha a mindennapokban követi a Mindmegette.hu táplálkozási tanácsait és rendszeresen sportol.
Egyen több zöldséget!
Nem lehet elégszer ismételni, hogy az egészsége megőrzése érdekében naponta fogyasszon lehetőleg 5 adag zöldséget, gyümölcsöt. Ha fogyni akar, a gyümölcsbevitelt korlátozza napi 2 adagra, fogyasszon inkább zöldségféléket: ezekben kevés a cukor, így segítenek a szénhidrát mennyiségét csökkenteni. Ügyeljen rá, hogy ezek minél kevesebb keményítőt tartalmazzanak – ilyenek a saláták, a káposzta, a tök, a padlizsán, a cukkini. Cukkini- vagy sárgarépaspagettivel helyettesítheti a kifőtt tésztát, a burgonyát vagy a rizst.
Ne féljen a zsíroktól!
A zsírok létfontosságúak a szervezet számára: energiaforrásként szolgálnak, segítik a zsírban oldódó vitaminok felszívódását, szinten tartják a testhőmérsékletet, továbbá nélkülözhetetlenek a sejthártya felépítéséhez, egyes hormonok működéséhez és a D-vitamin képződéséhez. Az állati zsírokkal szemben részesítse előnyben a növényi eredetűeket, mert ezekben túlnyomórészt telítetlen zsírsavak fordulnak elő. A leghasznosabbak a többszörösen telítetlen, úgynevezett esszenciális zsírsavak, mint az Omega-3 vagy Omega-6. Sütéshez-főzéshez kiváló az olíva-, a napraforgó-, a repce-, a kukorica-, a pálma- és a kókuszolaj vagy a kókuszzsír. Az avokádó húsából, szójából, mákból, mogyoróból, len-, szőlő- és tökmagból hideg sajtolással nyert olajokat főleg salátákhoz használhatja.
Egészséges zsírt szolgáltat számos tengeri halfaj is, például a lazac, a hering, a makréla, a tonhal, a hazaiak közül pedig a busa vagy a pisztráng.
Mondjon búcsút a fehér lisztnek!
A szénhidrátcsökkentő diétában általában véve kerülendők a magas keményítőtartalmú élelmiszerek, így a gabonák (búza, rozs, árpa, kukorica, rizs), a kenyér és a tésztafélék. A keményítő egyfelől szénhidrát, másfelől finomított formában nagyon megemeli a vércukorszintet.
Vásároljon teljes kiőrlésű lisztet, és a belőle készült tésztákat, kenyereket és pékárut, s hántolt rizs helyett pedig válassza a hántolatlan barnát!
Ne hanyagolja a fehérjéket!
A fehérjében gazdag élelmiszerek gyorsan és hosszú időre teltség érzetet adnak, serkentik az anyagcserét, és elengedhetetlenek az izomépítéshez. Alkotórészeik közül megkülönböztetjük az esszenciális és a nem esszenciális aminosavakat. Szervezetünk nem termel esszenciális aminosavakat, ezeket a táplálékkal – tojással, tejtermékekkel, hússal (főleg szárnyasokkal) – kell bejuttatnunk. Növényi fehérjeforrásaink kiemelkedő képviselői a telítetlen zsírsavakban is bővelkedő olajos magvak (dió, földimogyoró, kesudió, makadámdió, mandula, mogyoró, napraforgó, paradió, pisztácia).
Sok fehérje található még a hüvelyesekben, valamint a quinoában. A libatopfélékhez tartozó növény magja tartalmazza az összes aminosavat, és különösen gazdag lizinben, amely elősegíti az egész test szöveteinek egészséges növekedését.
A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!