Függetlenül attól, hogy korábban hogyan táplálkoztunk, a várandósság időszakában megváltozik, hogy a testünk mit igényel – írja a Mindmegette. Somogyi Sára, a BioTechUSA PreNatal termékspecialistája, táplálkozástudományi szakember elmondta, mire is érdemes odafigyelni a babavárás során.
KULCSSZÓ A TISZTA ÉTKEZÉS
A várandósság időszakában alapvető, hogy egészségesen étkezzünk, hiszen bármi, amit megeszünk, a méhlepényen keresztül eljut a babához. A kismamák számára is érdemes az általános egészséges táplálkozás alapelveit követni, kerülve a tartósítószereket, színezékeket, ízfokozókat és egyéb vegyi anyagokat. Vannak bizonyos ételek és italok, amelyeknek a fogyasztása kifejezetten kerülendő ebben az időszakban: ilyenek például a nyers ételek és a szeszes italok.
A tévhittel ellentétben iható kávé a várandósság alatt, csak ne vigyük túlzásba a koffeinbevitelt: napi 200 mg fogyasztása még biztonságos. Azoknak, akik korábban sportoltak, és akár étrend-kiegészítőket is használtak, érdemes odafigyelniük, hogy a különböző testsúlykontroll-formulák, közülük is leginkább a koffein- vagy az L-karnitin tartalmúak, illetve a kreatinok, az edzés előtti készítmények használata sem javasolt a várandósság, majd a szoptatás időszakában – derül ki az oldal cikkéből.
VESZÉLYES LEHET A NYERS
Az egyik legfontosabb szabály, hogy a kismamák kerüljék a nyers tejet, tojást, húsokat és halakat, mert az azokban található paraziták és baktériumok komoly tüneteket okozhatnak, és akár a baba életét is veszélyeztethetik. Ez a füstölt lazac, a tatár bifsztek vagy a rozéra sült steak mellett ugyanúgy érvényes a kolbászokra és a szalámikra is, hiszen, bár sokan nem tudják, azok is nyers húsból készülnek.
Amennyire lehet, tartózkodni kell a feldolgozott húskészítményektől is. Gyakori tévhit, hogy májat tilos fogyasztani várandósság alatt. A túlzott A-vitamin-bevitel valóban magzatkárosító hatású lehet, a máj pedig kifejezetten jelentős A-vitamin-forrás, de ez nem azt jelenti, hogy tiltólistán van, csak azt, hogy mindenképpen érdemes ritkábban, mértékkel fogyasztani.
NAPONTA TÖBBSZÖR FRISSET
Vannak olyan vitaminok és ásványi anyagok, amelyeket a terhesség időszakában az átlagosnál nagyobb mennyiségben érdemes bevinni a szervezetbe, ilyen például a D-vitamin, a kalcium, a folsav, a vas, a jód és a cink. Szuper vasforrások a húsok, a halak, a gabonafélék, a tojássárgája, a sötétzöld zöldségek (pl. spenót), valamint az olajos magvak, amelyek telítetlenzsírsav-tartalmuk mellett remek kalcium- és magnéziumforrások is. Általánosan igaz, hogy együnk minél több zöldséget és gyümölcsöt, mindez a kismamáknak is ajánlott. Minimum napi három, de akár öt étkezésnél is javasolt beiktatni ezeket a friss alapanyagokat – figyelmeztet a Mindmegette.
PÓTOLNI KELL A KALCIUMOT!
Érdemes előnyben részesíteni a zsírszegény húsokat, mindezt pedig hetente legalább két alkalommal hallal is kiegészíteni. A tejtermékek nagyon jó kalciumforrások, aminek a bevitele kifejezetten fontos a kismama számára, de a szakértő szerint itt is érdemes a zsírszegény változatokat választani. Ezek lehetnek sovány sajtok, sovány túró, kefir, natúr joghurt: utóbbi nagyon jót tesz a szervezetnek, probiotikum-tartalma miatt is.
Az eredeti cikk ITT érhető el.