Cinkben gazdag ételek, segítségül a megfázás tünetei ellen

A cink nélkülözhetetlen a szervezetünk számára, mivel az anyagcsere-folyamatok legtöbbjében részt vesz.

null

Megfelelő táplálkozással nem csak az immunrendszerünket erősíthetjük, hanem a tüneteket is enyhíthetjük. Különösen hatékony segítség lehet a cink – íme a cinkben leggazdagabb élelmiszerek.

A cink nélkülözhetetlen a szervezetünk számára, mivel az anyagcsere-folyamatok legtöbbjében részt vesz. Ezen kívül segít a kórokozók elleni harcban, és nagyon fontos szerepe van a hajunk, a körmünk, a bőrünk egészségének megóvásában, az ideghártya működésében. A napi szükséges mennyiség felnőttek számára 15, gyerekeknek pedig 3-10 milligramm. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a cink lerövidítheti a megfázás tüneteinek hosszát, mivel támogatja a sérült szövetek gyógyulását, a sejtek növekedését és a fehérjék felépítését. 

Legjobb, ha a cinket természetes forrásokból juttatjuk a szervezetünkbe. Az állati eredetű élelmiszerek elsődleges cinkforrások, nemcsak azért, mert nagyobb mértékben tartalmazzák ezt a nyomelemet, hanem egyszerűbben is hasznosíthatja belőlük a cinket az emberi szervezet, mint például a növényekből származót.

A legjobb cinkforrások

Osztriga, tengeri herkentyűk

Egy adag osztrigában benne van a napi cinkszükségletünk több mint duplája. Fogyaszthatjuk nyersen, levesként, de sütve is. Bár Magyarországon kissé korlátozottan élvezhetjük ennek az elsődleges cinkforrásnak a pozitív hatásait, hiába tartalmaz 100 g belőle 22 mg cinket. Viszont a tenger gyümölcseiben is sok a cink, különösen a rákfélékben, így ha tehetjük, fogyasszuk őket legalább hetente egy alkalommal.

Máj, vörös húsok és csirke

A borjúmáj 100 grammja 8,4 mg cinket tartalmaz, a sertésmáj 6,5 mg-t, a marhamáj pedig 4,8 mg-ot, 100 g marhahús 5 mg-ot, a borjúhús pedig 3 mg-ot. Ha tartózkodsz a vörös húsok fogyasztásától, a csirkehús is megfelelő, különösen, ha teljes kiőrlésű gabonával, babbal vagy más növényi cinkforrással párosítjuk. Egy 86 gramm körüli bőr nélküli csirkemell körülbelül 0,86 milligramm cinket tartalmaz. Noha ez nem annyi, mintha marhasültet ennénk, még mindig több, mintha nem például tonhalkonzervet ennénk.  

Tojássárgája

Míg 100 g tojássárgája 3,8 mg cinket tartalmaz, addig a fehérje szinte semmit. Tehát ha a cink-háztartásunk feltankolása a cél, érdemes a sárgáját fogyasztanunk. Két nagy tojás közel 2,5 milligramm cinket tartalmaz , ami azt jelenti, hogy egy reggeli omlett nemcsak jóllakat, energiával lát el, hanem az immunrendszert is erősíti.  Egyes tanulmányok azt sugallják , hogy a biotojások cinktartalma még magasabb is lehet, mint a nem bio társaiké.

Brokkoli

Egy maroknyi brokkoli 25 mg cinket tartalmaz, vagyis bőven biztosítja a szükséges napi mennyiséget. A sötétzöld finomság emelett még természetes antibakteriális hatással is bír, sőt csökkenti a stresszt és a ráktól is véd. 

Hüvelyesek

A bab, a lencse és más hüvelyesek nagy mennyiségű cinket tartalmaznak, ám szervezetünk nem tudja olyan jól hasznosítani, mint péládul vörös húsok vagy kagyló esetében. Ennek oka a hüvelyesekben található antioxidáns vegyületek, a fitátok, amelyek korlátozzák a cink felszívódását.


Az eredeti, teljes írás 7 cinkben gazdag étel, amely segít enyhíteni a megfázás kellemetlen tüneteit címen a Mindmegette.hu oldalon olvasható. 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexles)

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.