Bár már egészen fiatalon érdemes odafigyelnünk magunkra, vannak olyan szerveink, melyekkel az idő múlásával jobban kell törődnünk.
Mire figyeljünk a harmincas éveinkben?
Ebben az életkorban a fizikai és szellemi képességeinkre még nem igazán lehet panaszunk, de ha hajlamosak vagyunk rá, akkor éppen ezekben az években jelentkezhet a migrén. Egyre gyakoribb és erősebb fejfájást tapasztalhatunk, amely émelygéssel járhat. Főként a frontok érkezésekor erősödnek fel a tünetek.
Szintén erre az életszakaszra jellemző, hogy többet próbálunk edzeni, túlerőltetjük magunkat a sportban, és ez bizony az izmok, inak, szalagok, ízületek kárára válik.
A másik nagy probléma éppen a mozgáshiány, az ülőmunka, amely miatt izommerevség is kialakulhat. Ezt megelőzhetjük, ha edzés közben ügyelünk a gyakorlatok helyes kivitelezésére, és figyelembe vesszük a testünk jelzéseit. Ha pedig épp a mozgáshiány okoz derék, váll és nyakfájást, akkor itt az ideje, hogy elkezdjünk rendszeresen mozogni!
Mit tehetünk az egészségünkért ötven év felett?
Ebben az életkorban fontos, hogy rendszeresen ellenőriztessük a szív- és érrendszerünk működését. Emellett ügyeljünk az izmok erősítésére és az egyensúly megtartására, hogy megelőzzük az egyre gyakoribbá váló elesést. Ebben nagy segítségünkre lehet a jóga, pilátesz, taj-csi vagy a csi-kung, melyek során meditációt, légzőgyakorlatokat és lassú mozdulatokat végezünk, miközben erősítjük a tartóizmainkat is.
Az életkor előrehaladtával, a hormonok változásával, az étkezési igényeink is módosulnak.
Lehetséges, hogy kevesebb kalóriára van szükségünk, viszont több vitaminra és ásványi anyagra. Részesítsük előnyben a zöldségek fogyasztását – főként nyers vagy párolt formában –, a teljes kiőrlésű gabonaféléket, sovány húsokat, alacsony zsírtartalmú tejtermékeket, dióféléket és magvak fogyasztását.
Az eredeti cikk Így őrizd meg egészséged hatvan felett is címmel olvasható a Mindmegette oldalán.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)