Ha krémlevest vagy mártást készítünk, persze tökéletes megoldás az is, ha a megdinsztelt alapot vízzel öntjük fel, de ha igazán gazdag ízű levesre vagy mártásra vágyunk, érdemes sima víz helyett alaplével hígítani. Most megmutatjuk, hogyan készül a leginkább pénztárcabarát változat, a csirke alaplé – egy kis csavarral!
Az alaplé elsősorban egy csontleves. Hasonlóan készül, mint a vasárnapi húsleves, csak jóval több csonttal, és kevesebb hússal, vagy éppenséggel hús nélkül. Ha elég nagy a fagyasztónk, érdemes időről időre megfőzni egy nagyobb mennyiséget, amit aztán kis adagokban lefagyasztunk, így mindig lesz mit tennünk a rizottóba, mártásba, levesekbe.
Alaplé készülhet bármilyen csontból: csirkéből, borjúból, marhából, de tengeri fogásokhoz halcsontból, rákpéncélból is készül változat. Nem szabad megfeledkezni a vegetáriánus, vagy vegán fogásokról sem, ezekhez húsmentesen, kizárólag zöldségekből készül az alaplé.
Az esetek nagy részében, ha van kéznél egyszerű és pénztárcabarát csirke alaplé, azzal jók is vagyunk, készítsünk bármit, másra ritkán van szükségünk, sőt, az éttermek nagy része is ezzel dolgozik. Ennel is két változata van: a semlegesebb ízű világos, és az intenzívebb ízű sötét csirke alaplé.
Ez utóbbi ugyanúgy készül, mint a világos csirke alaplé – vagyis, mint a húsleves – csak főzés előtt a csontokat és húsos csontokat, illetve a leveszöldségeket sütőben, megpirítjuk. A pirítástól a csontok megbarnulnak, és ez a maillard-reakciónak nevezett barnulás plusz aromákkal gazdagítja a levest, így a végeredmény íze is robosztusabb lesz. Az ilyen alaplé az intenzívebb ízeket kívánó ételekhez passzol.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)