Ahhoz, hogy az általunk készített steak legyen a környéken a legfinomabb, nem kell bonyolult mesterfogásokat bevetni. Néhány hasznos tipp és apró trükk alkalmazásával biztosan nem kell aggódnunk a végeredmény miatt. Íme az útmutató, amelynek ismeretében már gyújthatjuk is be a grillt!
MI AZ OMLÓS ÉS PORHANYÓS STEAK TITKA?
- Sütés előtt kenegessük meg olajjal a húst és pihentessük szobahőmérsékleten 10-15 percig.
- Közvetlenül a sütés előtt vagy sütés után sózzuk, hiszen a só nedvességet von el, ami miatt a hús nem marad szaftos.
- Sütés után mindig pihentessük a húst. A serpenyőt vegyük le a tűzről, így a pecsenyelé szépen átjárja a szeleteket.
- A profi séfek a steakhúst egy speciális eszközzel előkezelik, ettől a hús omlós és porhanyós lesz. Hasonló a húsklopfolóhoz, de tűhegyes kis fogacskái vannak, ezzel lehet puhítani a rostokat. Így az elkészítési idő is rövidül, a finom pecsenyelé a húsban marad. Háziasszonyok a tenyerükkel masszírozzák át a hússzeleteket.
MILYEN HÚSFAJTÁK A LEGALKALMASABBAK GRILLEZÉSRE?
T-BONE STEAK:
A jellegzetes alakú csontról elnevezett húsfajta csontos hátszínből és vesepecsenyéből áll. Súlya 50-70 dkg. A húst szegélyező zsírréteget érdemes bevagdosni, a húst nagy lángon meg kell pirítani, majd 5-8 percig kell sütni, attól függően, hogy véresen vagy közepesen átsütve szeretjük. A T-bone steak a második legnagyobb steakfajta, ennél már csak a Porthouse-steak nagyobb, ami akár 1 kg-ot is nyomhat.
RIB-EYE:
A nyak hátsó részéből, a rostélyosból vágják. A húst sűrűn átszövik a zsírszövetek, közepén egy szem alakú zsírpárna helyezkedik el – innen az angol elnevezés. Csont nélkül árulják, súlya 25-30 dkg. Pirítsuk először nagy lángon, majd közepes lángnál süssük mindkét oldalát 3-5 percig.
BÉLSZÍN:
A hosszúkás formájú hús a gerinc alatt fut. A marha legnemesebb része, ami a legsoványabb és igen omlós. Akkor a legfinomabb, ha csak rövid ideig sütjük. Nemcsak szeletben, hanem egyben is elkészíthető.
HÁTSZÍN:
Szintén kevés zsírt tartalmaz. Egyben sült húsnak vagy szeletelve, megpárolva is finom.
FARTŐ:
A hátsó lábak feletti rész minősége szintén igen jó. A legízletesebb húsleves ebből készíthető.
MELYIK GRILLSÜTŐT VÁLASSZUK STEAK KÉSZÍTÉSÉHEZ?
Korábban írtunk arról, hogy a grillezés és a barbecue-zás magas szintű műveléséhez elengedhetetlenek a megfelelő sütőberendezések. A steakek grillezéséhez a faszenes grillsütő a legjobb választás, mert jellegzetesen füstös ízű ételek készíthetők ezzel a sütőtípussal. Pelletgrillezőben ugyancsak tökéletes steaket készíthetünk, mert a fapellet plusz, ínycsiklandó ízt ad a húsoknak. De akkor sem kell aggódnunk, ha gázgrillel rendelkezünk, ezzel az eszközzel is remek steakeket süthetünk. A gázüzemű grill használatánál a kezdőknek sem kell az eredmény miatt nyugtalankodniuk, ugyanis pontosan szabályozhatjuk rajta a hőfokot, ezáltal kisebb eséllyel égetünk el rajta egy nagyobb darab húst.
Borítókép forrása: Shutterstock