Hosszú távú befektetés a napelem

Egyre nagyobb az igény a napelemekre, de sokan nem tudják, mit takar a technológia.

null

Hazánkban még mindig újdonságnak számítanak a napelemes rendszerek, pedig a növekvő energiaéhség miatt egyre fontosabb lenne, hogy felhasználjuk a nap megújuló erejét. A napelemes rendszerek telepítése nem olcsó, de egyre több pályázati lehetőség nyílik azok előtt, akik napenergia felhasználásával elégítenék ki otthonuk energiaigényét.

A napelemekre egyre nagyobb az igény, de sokan még mindig nem tudják, pontosan mit takar ez a technológia, segítségével mennyit spórolhatunk és hogyan óvhatjuk a környezetünket. A témáról Losonczi Gergellyel, az E-on vállalati kommunikációs vezetőjével beszélgetett a szon.hu, aki elmondta: sok mindentől függ, hogy mekkora költséggel kell számolnunk a napelemes rendszer telepítése előtt.

– A költség minden esetben a körülményektől függ: az ügyfél mennyi energia termelésére alkalmas rendszert szeretne telepíteni, milyen az ingatlan elhelyezkedése, mennyi a napos órák száma, árnyékolja-e valami más a tetőt? Mivel minden ingatlan esetében eltérőek a körülmények, ezért először minden érdeklődő ügyfelünknek felmérjük a pontos igényeit, az ingatlan adottságait, majd ez alapján készítjük el az egyedi árajánlatot az ügyfél számára – árulta el Losonczi Gergely.

De mit jelent ez pontos számokban kifejezve? Az interneten több napelem-kalkulátor is elérhető, melyek segítségével meghatározhatjuk, mekkora kiadásra számíthatunk.

Egy 15 ezer forintos villanyszámlával rendelkező háztartás energiaszükségletét egy 3 kW-os napelemes rendszer képes ellátni, egy ilyen teljesítményű inverterre a tető tájolásától és a napelemek teljesítményétől függően 10-12 napelemet kapcsolhatunk. Az aktuális piaci árak között a rendszer kiépítése 1,5-2 millió forintba kerül.

Az sem mindegy, milyen minőségű berendezéseket választunk, hány évet bírnak majd otthonunk tetején a telepített eszközök. A napelemek, illetve a hozzájuk tartozó segédberendezések élettartamáról Losonczi Gergely elmondta: a napelemek élettartama minimum 25 év, az inverteré pedig 10-15 év. A napelemes rendszer tehát mindenképpen hosszú távú befektetés, ezért annak is utánajártunk, hogy az előttünk álló évtizedekben milyen karbantartási munkálatokra készüljünk, ha szeretnénk megőrizni napelemeink állapotát és minél jobban kiterjeszteni azok élettartamát.

A napelemes rendszerek egyik legnagyobb előnye, hogy nincs különösebb karbantartási igényük.

– Két-három évente érdemes a napelemeket megtisztítani, valamint viharos időjárást követően a biztonsági berendezéseket ellenőrizni – tudtuk meg a kommunikációs vezetőtől, aki hozzátette: a napelemeket úgy gyártják, hogy azokon gyakorlatilag semmi sem tud meghibásodni, nincsenek mozgó vagy kritikus alkatrészei.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.