A koronavírus-járvány miatti csökkentett létszámmal is nyolc tonna hulladéktól szabadították meg az idei, sorban a nyolcadik PET-kupa résztvevői a Tiszát.
A koronavírus-járvány miatti csökkentett létszámmal is nyolc tonna hulladéktól szabadították meg az idei, sorban a nyolcadik PET-kupa résztvevői a Tiszát.
Záhonytól Tokajig, vagyis pontosabban Rakamazig tartott a Tiszai PET-kupa idei szakasza. A 70-80 kilométeres utat egy pihenőnappal megtoldva öt dolgos nap alatt tette meg a 11, PET-palackok felhasználásával készült hajó és a mintegy 160 résztvevő.
A rakamazi kempingben megszervezett befutón Tamás Zsolt, a PET-kupa versenyigazgatója elmondta: az idei verseny családiasabbra sikeredett a korábbiaknál, mert az előző években 260-300 ember vett részt a versenyen, vagyis közel kétszer annyian, mint most. Ennek ellenére csaknem sikerült ugyanannyi hulladékot összegyűjteniük a folyó árteréből, mint a nagy létszámmal lezajlott versenyeken, hiszen az előző évek tíztonnás átlagához képest idén nyolc tonna volt az eredmény, vagyis napi másfél-két tonna hulladéktól szabadították meg a természetet a résztvevők és önkéntesek. A versenyigazgató hangsúlyozta: a szervezőknek a kisebb létszám miatt könnyebb volt a dolguk, főleg a logisztika területén.
A résztvevők biztonságáról évek óta a Felső-Tisza-vidéki Búvár- és Vízimentő-egyesület gondoskodik, nagyrészt nekik köszönhető, hogy mindenki épségben teljesítette a távot – tette hozzá Tamás Zsolt. Kiemelte azt is: a Tisza ezen szakaszán 2017-ben jártak utoljára, az azóta levonult árhullámok által az ártérre kirakott hulladékot gyűjtötték most össze.
Idei terveikről szólva arról is beszélt, hogy szeptember 8. és 13. között első alkalommal szervezik meg a Bodrogon is a PET-kupát. Úgy tervezik, a tiszainál kisebb, 80-100 tagú mezőny Sárospatak és Tokaj között tisztítja majd meg a folyó árterét.
Molnár Attila Dávid, az ötletgazda Természetfilm.hu Egyesület elnöke kérdésünkre elmondta: a járványhoz kötődő szabályok megnehezítették a szervezést, hiszen a már szokásos feltételek mellett az óvintézkedések betartására is oda kellett figyelniük. Az idei PET-kupát különlegessé tette az is, hogy a résztvevők életét jelentősen megkeserítette az egész országban tapasztalható szúnyoginvázió. A járvány miatt a higiéniai szabályok sokkal szigorúbbak voltak, mint egyébként, mindezeken túl az első napokban a nagy mennyiségű eső, később pedig a forróság tette próbára a mezőny tagjainak tűrőképességét. Már-már szinte trópusi dzsungelkalandon van túl a csapat – sorolta Molnár Attila Dávid.
Az összegyűjtött hulladék sorsáról elmondta: előbb a partra pakolják a zsákokat, majd anyagtípusok szerint szétválogatják azok tartalmát, ami legalább tízféle szempontot jelent. Ezeket – vagyis egyebek mellett a műanyag-, a fém-, az üveg-, a kommunális és veszélyes hulladékot szortírozzák – mind külön dolgozzák majd fel, vagy amit nem lehet újrahasznosítani, viszik a megfelelő lerakókba – mondta.
Kiemelte: eddigi munkájuk egyik fontos eredménye: bebizonyították, amit eredetileg maguk sem hittek, mégpedig hogy a figyelemfelhívás mellett meg is lehet tisztítani a partszakaszokat a hulladéktól, ami ezentúl nem is termelődik újra, hiszen a Felső-Tiszán tavaly a Fetivízig működtetésében rendszerbe állt géplánc útját állja a határon túlról, Ukrajnából érkező hulladéknak.
Győztesek
A nyolcadik Tiszai PET-kupát az ötödik éve visszajáró vállalati hajó, a Siemens Evező-SÖK csapata nyerte, a legtöbb nemzedéket, gyerekeket és nagypapájukat is felvonultató Hangák szoros versenyben lettek másodikok. A harmadik helyezést a Belügyminisztérium és a Kötivízig együttműködésében indított GWP (Global Water Partnership) hajó kapta.
A szervezők alapítottak egy díjat a kisebb csapatoknak is, amelyeknek a végső győzelemre a létszámhátrány miatt kevés esélyük van. A Tisza Hőse elismerést az a csapat kapja, amely egy főre kivetítve a legtöbb hulladékot gyűjtötte. Ezt a díjat ezúttal a Petúnia felnőttekből és gyerekekből álló csapata kapta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.