„Szinte ugyanolyan volt az óra, mintha személyesen jelen lennénk”

A koronavírus-járvány után is töretlen az érdeklődés az internetes képzések iránt.

null

Néhány hónapja home office-ba kényszerült a dolgozók jelentős része, többen elvesztették az állásukat, és új szakmák után néztek. Mindkét csoport előtt megnyílt a lehetőség, hogy az otthon kényelméből tanuljanak valami újat, hasznosan töltsék ki a szabadidejüket.

A felnőttképzéssel foglalkozó cégek számos opciót kínálnak, melyekkel online keretek között bővíthetik tudásukat az érdeklődők. A népszerű nyelvi és informatikai képzések mellett turisztikai, építőipari és logisztikai ismereteket is szerezhetünk – akár a kedvenc fotelünkben ülve. Az internetes kurzusok beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, s népszerűségük a veszélyhelyzet elmúltával sem csökkent.

A koronavírus-járvány miatt az iskolák és felsőoktatási intézmények kényszerűségből tértek át az online oktatásra, de sokan a home office-ban felszabaduló szabadidejük miatt döntöttek úgy, hogy interneten keresztül bővítik tudásukat.

A különféle online kurzusok népszerűsége azonban a veszélyhelyzet elmúltával is töretlen. E képzési forma számos előnnyel jár, hiszen magunk oszthatjuk be az időnket, akár buszon vagy vonaton utazva is tanulhatunk, s az sem elhanyagolható szempont, hogy az online tanfolyamok jelentős része olcsóbb, mint a hagyományos tantermi képzések. Az online kurzusok országos népszerűsége vitathatatlan, ezért lapunk utánajárt, mennyire hatékony, ha otthonunkból bővítjük a tudásunkat.

A nyíregyházi Lensit Bt. gépjárművezetői és nyelvi képzésekkel is foglalkozik, így hasznos tapasztalatokkal rendelkeznek az online képzésekről. Siető András, a cég iskolavezetője elárulta, a járművezető-képzésben nagyon népszerű az online oktatás, a jelentkezők 90 százaléka ezt a képzési formát választja.

Hasonlóan eredményesek

– Az oktatás kötetlen, mindenki akkor gyarapíthatja a tudását, amikor az ideje engedi. A kurzus befejezésére 60 óra vagy 90 nap áll a tanulók rendelkezésre, és az online képzés népszerűsége miatt a B kategóriás jogosítványra vágyók közül egyre kevesebben jelentkeznek az intézményi oktatásra. A tehergépkocsi- és autóbusz-vezetők számára indított szaktanfolyamok esetén is van lehetőség az internetes tanulásra, de erre nagyon kevesen jelentkeznek, inkább a tantermi oktatást választják. Ennek valószínűleg az az oka, hogy nem a fiatal korosztály jelentkezik a GKI-s tanfolyamokra, az idősebbek pedig jobban szeretik, ha valaki a hagyományos keretek között adja át nekik a tananyagot – ismertette a jelentkezők arányát Siető András, akitől azt is megtudtuk, a gépjárművezetői képzésben online tanulók ugyanolyan eredményesen teszik le az elméleti vizsgát, mint akik teremben tanultak. Az iskolavezető hozzátette: az online tanfolyam után felmérik a hiányosságokat, és az iskolában személyes magyarázatokkal készítik fel a tanulókat az elméleti vizsgára.

Kényelmes nyelvvizsgázás

A nyelvi képzésekről az iskola­vezető elmondta, a tavaly akkreditált iTolc nyelvvizsgának köszönhetően immár online is megszerezhető a nyelvtudást igazoló oklevél, s innen csak egy lépés volt, hogy internetes nyelvvizsgát ne csak az iskolában, hanem otthon is lehessen szerezni.

Nagyon népszerű ez a vizsgaforma, még a pandémia után sem csökkent a jelentkezők száma.

− Augusztus 31-éig van lehetőség otthon letenni a vizsgát, de a mi iskolánkban is van nyolc akkreditált gép, melyeken bárki megszerezheti az oklevelét – hangsúlyozta Siető András.

Dankó László, a Nyíregyházi Televízió riportere nemrégiben ismerkedett meg az online nyelvtanulással, ami elmondása szerint nagyon gördülékenyen ment, mindenki otthon hallgathatta meg az oktató instrukcióit.

Fotó: Trifonov Éva

− Fülhallgatón keresztül szinte ugyanolyan volt az óra, mintha személyesen jelen lennénk, és én is meglepődtem, hogy ez mennyire jól működik. Nagyon érdekes volt, az elején arra kellett figyelnünk, hogy ne vágjunk egymás szavába, de szerintem majdnem olyan hatékony volt, mint egy személyes óra. Volt olyan csoporttársam, aki festékboltban dolgozott, és a bolt bezárása nélkül, a munkahelyéről is részt tudott venni az órán – osztotta meg tapasztalatait Dankó László.

Nem volt hátránya az online formának

– A járványhelyzet alatt home office-ban dolgoztam, és mivel a gyerekeim már önállóak, s nem kellett velük egész nap tanulni, pár hét alatt kiderült, hogy a munka és az otthoni teendők ellátása után is viszonylag sok szabadidőm maradt. Így jött az ötlet, hogy megvalósítsam egy régi álmomat: a karanténidőszakban elvégeztem egy esküvőszervezői és egy ceremóniamesteri kurzust, természetesen online – mesélte lapunknak Edit, aki egy multicég marketingeseként dolgozik.

– A tananyag egy részét videóleckék formájában kaptuk meg, voltak olyan témák, amiket élő előadás formájában, ún. webináriumként tartottak meg a szakemberek, de megkaptuk az esküvőszervezéshez szükséges mintadokumentumokat és jegyzeteket is, így egyáltalán nem éreztem hátrányát annak, hogy nem egy tanteremben ülve folyt a képzés. Persze, az órák időpontja így is kötött volt, de megspóroltam az utazás költségét, és azt az egy órát is másra tudtam fordítani, amit az oda- és hazajutás egyébként elvett volna – mondta.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.