Változó üdvözlési szokások: kimegy a divatból a köszönés?

A vírushelyzet miatt a kézfogást célszerű mellőzni. Elég, ha bólintunk, esetleg intünk az illetőnek.

null

Görög Ibolya protokollszakértő úgy látja, hogy lassan kimegy a divatból a köszönés. – Kisebb településeken kevésbé érzékelem, de a nagyvárosokban meglepően kevesen üdvözlik egymást az emberek, pedig alapszabály, hogy aki belép, köszön, legyen az bolt, gyógyszertár vagy ­éppen egy lift. Ugyanakkor, ha mondjuk egy nagyobb létszámú helyiségbe, például orvosi rendelő várójába megyek, nem várom el, hogy visszaköszönjenek. De ahol csak egy boltos áll, az igenis köszönjön vissza – ismertette a protokollszakértő.

Mint mondta, a helyes köszönés a „Jó napot kívánok!”, esetleg a férfi a nőnek és a gyermek a felnőttnek „Kezét csókolom!”-ot is mondhat. – A „Helló!” csak ott számít köszönésnek, ahol már régen ismerik egymást, és egyébként is tegeződnek. Tehát ha mondjuk egy boltba belépve valaki csak „Helló!”-val köszön, a válasz legyen „Jó napot kívánok” – hangsúlyozta.

Görög Ibolya szerint a mostani vírushelyzet miatt a kézfogást célszerű mellőzni. Elég, ha csak ránézünk az illetőre, bólintunk, esetleg intünk neki. Ha valaki ódzkodik a kézfogástól, ne szóljuk meg, hanem a kézfogásra nyújtott kezünket emeljük fel és máris integetés lesz belőle.

Új üdvözlési módok után kell néznünk
Fotó: PEXELS.com

Kitért arra is, hogy sokszor gondot jelent a fiataloknak, meddig kell „Kezét csókolom!”-ot köszönni és mikor lehet áttérni a „Jó napot kívánok!”-ra.

– A magyar, helyi szokásoknak megfelelően a gyermek a felnőttnek még „Kezét csókolom!”-mal köszön, a magázódva köszönést, tehát a „Jó napot kívánok!”-ot a felnőtt kezdeményezheti. Még családon belül sem javaslom, hogy az új fiatal családtag tegezve szólítsa meg a befogadó rokonságot. Ha pedig egy fiatal nőt a párjának a nagyapja letegez, szerintem úgy tud védekezni, hogy „visszabácsizza”.

Harangozó Imre néprajzkutató szerint is sokat változtak az üdvözlési szokások.

– Szülőfalumban, Újkígyóson a nagyapám generációjához tartozó férfiak a kalapjukat csak a templom vagy egy-egy útszéli feszület, illetve a pap előtt emelték fel, egymásnak köszönéskor egy kicsit billentették meg. A régi falvainkban, kisvárosainkban mindenkinek illett köszönni. Komoly sértésnek számított egymás mellett szó nélkül elmenni. Gyermekkoromban egyszer a nagy játékban nekifutottam egy idősebb bácsinak, s mikor szó nélkül továbbindultam volna, azzal fenyegetett meg, hogy „Mögmondalak apádnak!”.

– Édesapám délután már tudott az esetről. Valami tréfával vagy egy pohár málnaszörppel oldódott meg a dolog. Megtanultam, hogy köszönni kell – mesélte a néprajzkutató.

A teljes cikket a Békés megyei hírportálon olvashatják.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.