Országosan elismerik Nagy Ferencet és hidegvérű lovait

A Tiszazug ismert és elismert vállalkozója, Nagy Ferenc Kiváló ménes miniszteri elismerést kapott.

null

A Tiszazug ismert és elismert vállalkozója, Nagy Ferenc már gyerekkora óta kedveli a lovakat – írja a szoljon.hu cikke.

– Annak idején nagyapám hidegvérű lovakkal fuvarozott. Amikor befejeztem az iskolai tanulmányaimat, a nyomdokain haladva, belőlem is közúti árufuvarozó lett, ugyanakkor már teherautókkal. Tizenöt éve adatott meg az a lehetőség, hogy hobbimnak, a lovaknak is szenteljek időt – mesélte a kezdetekről a ménes tulajdonosa, aki reggel és este is kilátogat a lovakhoz.

Tizenöt esztendeje foglalkozik lovakkal Nagy Ferenc tiszaföldvári vállalkozó, akit a hidegvérűek termete és mozgása egyaránt lenyűgöz
Fotó: Tömösközi Károly / Mediaworks

– A legelső lovam nem őshonos volt, hanem egy sport félvér. Elkezdtük etetni, de egyre agresszívabb lett, így eladtuk, és utána lettek a hidegvérűek. Eleinte alig tízet tartottam, azok nem voltak tiszta vérűek. Utánaolvastam a lótenyésztésnek, és akkor jöttem rá, hogy ha már lovaim vannak, olyanba áldozzak pénzt, aminek értéke is van. Megvettem egy egész ménest Répáspusztáról. A mostani nyolcvanhét törzsállományú kancámhoz sok százat kellett megvásárolni és eladni, hogy a szaporulat és a genetika a megfelelő formába álljon be – részletezte.

A vállalkozó Tiszaföldvár határában egy korábbi téesztelepet vásárolt meg, majd újított fel a ménes számára, jelenleg huszonhárom hektáron közel háromszáz lovat tart. A földeken maguknak termelik az állománynak szükséges gabonát is. A fekete hidegvérűekből álló ötös fogatával számos bemutatón szerepelt már. Nagy Ferenc szerint ezen alkalmak varázsa, hogy mások is elismerik a lovai szépségét.

– Bár a hidegvérűek nagytestűek, gyönyörű a járásuk, amikor az ötös fogat megindul, az különösen szép. A stráfos kocsit hajtani is tudni kell, hiszen ezekkel sokkal nehezebb fordulni – tette hozzá. A hidegvérű ménvizsgákon is sikerrel vesz részt.

– Kitartás kell a lótenyésztéshez. Nem olyan, mint a csirkenevelés, hogy hónapok alatt vannak eredmények, itt hosszú évek, mire a csikók teljesen kialakulnak. Tíz ménem van, idén még kilencet vizsgáztattam azért, hogy a vonalakat meg tudjam tartani. Egy ménhez tíz kancát párosítunk, hogy lehessen látni, milyenek az ivadékok – magyarázta.

Minden évben számos kiscsikó születik a tiszaföldvár-homokréti ménesben. Idén huszonhét látott napvilágot, jövőre több mint hatvanra számítanak.

– Mindig az elsőt várjuk a legizgatottabban. Az idei vírushelyzet miatt az ellés jövőre biztosan belecsúszik a nyárba, márciustól akár júniusig is eltarthat majd – emelte ki a ménes tulajdonosa, aki bár a fekete és deres lovakra esküszik, mégis akadt olyan pej csikó, amitől nehezen vált meg. – Vannak nagyon szép ménjeim, amikre különösen büszke vagyok, de egy tizenhét éve, Hollandiában vásárolt póni az, amit semmi pénzért sem adnék oda. Gyönyörű kis állat, elit engedéllyel – avatott be Nagy Ferenc.

A tudatos tenyésztéssel fenntartható a tiszta vérvonal

– A hidegvérű fajta kihalóban volt, mivel hiányoztak azok a kancacsaládok, melyek szükségesek az őshonos programhoz. Mindenki a saját lovát tenyésztette, a belga fajták hatására például megnövekedett a tömegük, de elvesztettük a genetikát. Elkezdtem minél több ménparkot felkutatni és felfejleszteni. Mára nyolc ménvonal található meg nálam, tudatosan figyelek arra, hogy a magyarországi hidegvérű lóállomány előre haladjon, a tenyésztés során a ménvonalak megmaradjanak – fejtette ki Nagy Ferenc.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.