– Hatalmas érdeklődés kísérte az idén először meghirdetett Kooperatív doktori programot: az első száz ösztöndíjas helyre összesen 536-an adtak be pályázatot – jelentette be Schanda Tamás.
– Hatalmas érdeklődés kísérte az idén először meghirdetett Kooperatív doktori programot: az első száz ösztöndíjas helyre összesen 536-an adtak be pályázatot – jelentette be Schanda Tamás.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára kifejtette, hogy az új ösztöndíjprogram jelentős támogatással segíti a vállalati együttműködésben folytatott doktori tanulmányokat, elsősorban a matematikai, természettudományi, műszaki és informatikai területeken.
Az ITM pénteki közleménye az államtitkár szavait idézve kifejti: a program elsődleges célja az, hogy ösztönözze az ipari igényeket követő tudományos életutakat és a kutatói utánpótlást, ezzel is növelve a hazai gazdaság versenyképességét.
Schanda Tamás hozzátette, hogy a tudományos és az üzleti világ közötti kapcsolatépítés most még fontosabb, mint a korábbi években, hiszen a koronavírus-járvány a gazdaságot is veszélyezteti, a kormány célja és feladata pedig az, hogy megvédje a magyar emberek munkahelyeit, a családok megélhetését.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból meghirdetett Kooperatív doktori programban a nyertesek tanulmányait és kutatásait 12–48 hónapon keresztül havi 200–400 ezer forint ösztöndíj segíti.
Emellett az ösztöndíjat elnyert hallgatója után támogatást kap a doktori iskola és a témavezető, valamint a bevont vállalati szakértő – ismertette az ITM közleménye.
A Magyarországon elért tudományos eredmények nemzetközi mércével mérve is jók, de gyakorlati hasznosulásuk a társadalomban és a gazdaságban további támogatást igényel. A Kooperatív doktori program is éppen azt szolgálja, hogy a doktori képzésben részt vevő hallgatók piaci viszonyok között hasznosítsák tudásukat a partnervállalatoknál végzett munkájuk során. Az ösztöndíj elsősorban a fiatal kutatóknak biztosít új lehetőséget a kiugrásra és a célzott karrierépítésre a kutatás-fejlesztés és az innováció világában.
A beadott pályázatokat egy erre a célra létrehozott szakmai testület, a Kooperatív Doktori Kollégium bírálja el, amelyben minden érdekelt fél – a felsőoktatás, a vállalati szféra és a finanszírozó szervezet – képviselői is helyet kapnak. A nyertesekről 2020. október végéig születik döntés – olvasható az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.