Szőnyben megtanulhatják az élménygazdaság titkait

A Legyél te is élményparaszt! címmel hirdetett képzés kistermelőknek szól.

null

Egy októberben záruló, úgynevezett Bond projekt legjelentősebb eredményeit osztotta meg a Kisléptékű Termékelőállítók és Szolgáltatók Érdekképviseletének Egyesülete a résztvevőkkel. Szabadkai Andrea, a szervezet elnöke elmondta, a kistermelők, kézművesek, valamint a falusi agroturisztikai szolgáltatók képviseletét látják el. Fő tevékenységük, hogy a gazdáknak bemutassák, miként tudják a jogszabályi előírások betartásával sikerrel végezni tevékenységüket. Az egyesület joggyakorlati példákkal is szolgál a vidékfejlesztési szervezetek és gazdaságok részére – írja a kemma.hu.

A program elején a bevezető ismerkedés, a témára hangolás a drámapedagógiai játékokon keresztül valósul meg. Jobbra Ugrai Zsófia
Fotó: Körtvélyfáy Dina / 24 Óra

A Bond projekt egyik hangsúlyos eredménye, hogy a résztvevő országok együttműködési megállapodást hoztak létre, ki-ki a maga számára legsürgetőbb fejlesztési területen. Hazánk a szociális gazdaság témakörét választotta. Ennek fejlesztésére szükség lenne a célzott támogatásokra, adózási és higiéniai könnyítésekre. Így született megállapodás többek között a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával, a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal és a Magyar Szociális Farm Szövetséggel.

A projektben a 2014-ben alakult Kislépték Egyesület fő feladata a nemzetközi jog­gyakorlatok gyűjtése volt, hogy ezeken keresztül mutathassák be az unió jogrendjének rugalmasságát. Szabadkai Andrea példaként említette Spanyolországot, ahol a közétkeztetési rendeletbe belefoglalták a helyi friss élelmiszerek előnyben részesítésének fontosságát. Fontosnak tartják azt is, hogy a magyar gazdák élményként tekintsenek szolgáltatásaikra és így érvényesítsék azokat. Ebben a foglalkozáson egy drámapedagógus, Ugrai Zsófia segített.

– A program elején a bevezető ismerkedés, a témára hangolás a drámapedagógiai játékokon keresztül valósul meg – mondta Ugrai Zsófia. – Majd egy főzőkurzuson keresztül mutatjuk be, hogy miként lehet egy termék vagy egy szolgáltatás egyben élmény és mennyivel többé tud válni egy-egy magyar gazda, ha élményként tekint a saját munkájára, termékeire, melyekkel jobbá, többé, élménygazdagabbá tudja tenni mások életét.

Szociális farm

A program házigazdája a Kemence Egyesület volt. Schmelcz Ildikó, az egyesület elnöke a résztvevőknek röviden bemutatta szervezetüket. Szociális farmot működtetnek, ahol olyan embereket foglalkoztatnak, akik idősebbek, vagy beteg hozzátartozójukat gondozzák, emiatt nehezen helyezkednek el, de vannak hajléktalan, fogyatékkal élő, megváltozott munkaképességű kollégáik is. Kertjükben haszonnövényeket termesztenek, fácánkertjükben 300 madarat nevelnek. Jelenleg két gombasátrat építenek, amelyekben csiperke- és laskagombát termesztenek majd.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.