A fűtési szezon ellensége – a szeméttel tüzelés veszélyei

A fűtési szezon során elégetett szemét az egészségre és a környezetre egyaránt veszélyt jelent.

null

Veszélyes szemetet a tűzre dobni, ugyanakkor mégis rengetegen alkalmazzák otthonaikban a fűtési szezon idején. Ez azonban nemcsak kockázatos az életükre nézve, de a környezetükre is káros, és pénzbírságot is kaphatnak érte.

Elkezdődött a fűtési szezon, így egyre többen izzítják be a fűtőtesteket. Sokan viszont nem a megfelelő módon alkalmazzák azokat.

A törvény tiltja a hulladékkal való fűtést, ennek ellenére sokan ezt használják, hogy otthonukat fűtsék. Ennek következtében azonban olyan anyagok szabadulnak fel, amelyek nemcsak az egészségre, hanem a környezetre is káros hatással vannak.

A gondatlanul válogatott tüzelő anyag és a karbantartás mellőzése okozta károk idővel a tűzoltók segítségét fogja igényelni
Fotó: WAKEFORDFIREPLACES

Ezen túlmenően számos baleset is adódhat belőle, hiszen a fűtőberendezésnek sem tesz jót.

– A tüzek egy része a kémény falára lerakódott korom miatt keletkezik, kis részük pedig a kémény helytelen műszaki kialakítására vezethető vissza. Fontos, hogy a szilárd tüzelőanyaggal működő tüzelő- és fűtőberendezésekben csak olyan anyagot égessenek, amelyre azt megtervezték. A lakkozott, festett vagy nedves fa, a háztartási hulladék, a rongyok, valamint az adott fűtőberendezésbe alkalmatlan fűtőanyag elégetése fokozza a kéményben a kátrány és a korom lerakódását, ráadásul az egészségre rendkívül káros, mérgező – rákkeltő – gázok keletkezhetnek – mondta el a helyi megyei hírportálnak Molnár Adrienn, a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megbízott szóvivője.

Hozzátette: a lerakódások miatt leszűkül a kémény belseje, amely miatt visszaáramolhat a füst a házba, ami szén-monoxid-mérgezést is okozhat. A kémény belső falára a lerakódott korom- és kátrányréteg a fűtés során keletkező hő hatására előbb-utóbb izzani kezd és meggyullad, a kéményben keletkező tűz pedig könnyen átterjedhet a ház tetőszerkezetére, illetve az egész ingatlanra.

A megbízott szóvivő arra is felhívta a figyelmet, hogy a kéménytüzek könnyedén megelőzhetők.

– Szilárd tüzelőanyag fűtése esetén a begyújtáshoz nem szabad éghető folyadékot használni, de műanyagot, festett, lakozott, rétegelt vagy nedves fát, rongyokat, háztartási hulladékot, valamint fáradt olajat sem. A fűtőberendezés kiválasztásához, telepítéséhez és karbantartásához fontos a szakember segítsége, a fűtőrendszerek és kémények rendszeres ellenőrzésének, felülvizsgálatának elvégeztetése. Szilárd tüzelésű fűtőberendezésben kizárólag papír és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen, száraz fahulladék égethető el biztonságosan – mondta Molnár Adrienn.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Hogyan előzhetjük meg a szén-monoxid-mérgezést?

Ahogy hűvösödik az idő, úgy egyre több háztartásban kerül ismét fókuszba a fűtés kérdése. A nem megfelelően karbantartott rendszerek és a rossz füstelvezetés azonban potenciális veszélyforrások lehetnek. A szén-monoxid egy színtelen, szagtalan, erősen mérgező gáz, amely egyaránt veszélyes emberre és állatra.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.