A háztartási élelmiszer-hulladék mennyisége csökkenthető

Az élelmiszer-hulladék mennyiség fejenként 32-33 kiló évente. Leggyakrabban készételek, zöldségek és gyümölcsök.

null

Négy százalékkal csökkent a magyar háztartásokban keletkező élelmiszer-hulladék mennyisége az elmúlt 3 évben, a kedvező tendencia fenntartásában a jövőben is fontos szerepe lesz a tudatos fogyasztóknak. A felesleg megtermelése és megsemmisítése is terheli környezetünket.

Hazánkban először 2016-ban készítettek 100 háztartás be­­vonásával élelmiszerhulla­dék-felmérést a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának szakemberei.

Az Európai Unió által ajánlott módszertan szerint végzett kutatást 2019 végén megismételték, immár 165 háztartással. Az új adatok alapján egy átlagos magyar állampolgár 65 kiló élelmiszert dob a szemetesbe évente, szemben a korábbi 68-cal. A 4 százalékos csökkenés azért is jelentős eredmény, mert az eltelt időszakban a vásárlóerő 16 százalékkal bővült. Igaz, az élelmiszerárak az inflációt meghaladó mértékben növekedtek ez idő alatt.

300 ezer tonna

Bár a 68 kiló elmarad néhány szélsőségesen pazarló országtól, a hazai vásárlók kosarának mégis meghatározó részét teszi ki. A kidobott élelmiszer azonban nemcsak a háztartásoknak jelent fájdalmas veszteséget, hanem egyúttal komoly környezetterhelést is okoz. Összesítve 300 ezer tonna felesleges biológiai hulladékkal kell számolnunk, amelynek nemcsak a megsemmisítése, hanem az élelmiszer célú megtermelése is érdemi hatást gyakorol a környezetünkre.

A gyümölcsök és zöldségek első helyen szerepelnek az kidobott élelmiszerek listáján.
Fotó: Kuklis István

Környezettudatosság

Nem változott az élelmiszer-­hulladék összetétele: a keletkező mennyiség fele az elkerülhető kategóriába tartozik, azaz keletkezésük egy kis odafigyeléssel megelőzhető lenne. Az élelmiszer-pazarlásunk tehát fejenként 32-33 kiló évente. Leggyakrabban készételek, friss zöldségek és gyümölcsök, valamint kenyér, illetve egyéb pékáruk mennek veszendőbe. Mindez azt mutatja, hogy még bőven akad tennivalónk a környezettudatosság fejlesztésében.

Kedvező tendencia

A háztartási élelmiszer-pazarlást a Nébih a továbbiakban is nyomon követi. Ez idáig hazánk az egyetlen ország a közép-kelet-európai régióban, ahol készült felmérés ebben a témakörben. A közeljövőben várhatóan más nemzetek is megjelentetik majd adataikat, 2020-tól ugyanis minden EU-s tagállam számára kötelező az élelmiszer-hulladék mérése.

A teljes cikket ITT olvashatja el.

Fontosabb lett az élelmiszerek tartóssága, csomagolt jellege

A járványügyi veszélyhelyzetben felértékelődött az élelmiszerek tartóssága, csomagolt jellege, valamint előtérbe kerültek az otthoni sütés-főzéshez szükséges termékek – állapította meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) pénteken a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának Marketing és Kereskedelem Intézete és a TÉT Platform járványügyi helyzet élelmiszer-fogyasztásra gyakorolt hatásait vizsgáló kutatása.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja el.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.