A Tari László Múzeum több tízezer éves mamutfoga

A Tari László Múzeum leglátványosabb tárgyának egyikét a látványtárban csodálhatják meg a látogatók.

null

Bár nem számít ritkaságnak mamutmaradványokra bukkanni az országban, az ember mégiscsak felkapja a fejét, ha egy kisvárosi múzeumban találkozik egy több tízezer éves csontdarabbal. A Tari László Múzeum természettudományos gyűjteményének leglátványosabb darabját az intézmény látványtárában csodálhatják meg a látogatók.

Már a középkorban is szép számmal találtak mamutmaradványokra az emberek, akkor azonban inkább óriásoknak, sárkányoknak és más hasonló mondabeli lényeknek gondolták őket. A mamutok Ma­­­gyarországon sem voltak ritkák, eddig csaknem ötszáz lelőhelyről került elő valamilyen, többnyire töredékes maradvány. A mamutok Afrikából kiindulva, nagyjából 2,5 millió évvel ezelőtt terjedtek el Eurázsiában is, utolsó példányaik a mai Oroszországhoz tartozó Vrangel-szigeten éltek mintegy négyezer évvel ezelőtt.

Fodor Péter muzeológus mutat egy mamutfogat a csongrádi Tari László Múzeumban
Fotó: Majzik Attila

A hatalmas lények közül egy Csongrádra is „ellátogatott”, igaz, jó pár évvel a halála után. A Tari László Múzeum természettudományi gyűjteményében található mamutfogat a füzesabonyi kavicsbányában találták, és 1996-ban került a múzeumhoz, miután Forgó László, a Földtani Intézet csongrádi származású geo­lógu­­sa felajánlotta az intézménynek.

A fog a mai elefántokéhoz hasonló, redőzött zápfog, a ma­­­mutoknak mindössze négy darab volt belőle. Ha ezek el­koptak, akkor folyamatosan újak nőttek a helyükbe. A ha­­todik fogsorozat nagyjából 40-45 éves korukban nőtt ki, ennek elkopása után az állat – a hiányos táplálkozás miatt – legyengült, majd elpusztult. A paleontológusok a fogak azonosítása alapján meg tudják határozni a fajt, valamint az elpusztult állat életkorát is. A csongrádi leletről ezt azonban nem tudhatjuk biztosan, mivel a bevizsgálása nem történt meg, és egyelőre nincs is tervben. Ami biztos, hogy a fog gazdája több tízezer éve a mai Magyarország területén élt.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Mamuttemetőt találtak egy új mexikói repülőtér építésekor

A mamutmaradványokat és számos más őskori állat csontjait a főváros körzetének északi részén, Zumpangóban folyó építkezésen találták.

„Több mint száz ősállat, közük mamut, teve, ló, bölény, hal, madár, antilop és rágcsáló maradványait találtuk meg” – mondta el az AFP-nek az ásatást vezető Jesus Cantoralt.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.