Ahol három generáció óta száll apáról fiúra a tűzoltó hivatás

„Édesapám, Pirka Sándor tizennyolc évesen előbb lett tűzoltó, mint katona.”

null

Pirka Tamás a Kisalföldnek elmesélte, hogy sokat segített neki a gyors beilleszkedésben, a munkahely megszeretésében, hogy az idősebb tűzoltó kollégák készséggel karolták fel a kezdőket. A szervezett magyar tűzoltóság idén ünnepli 150 éves fennállását. Azt, hogy lánglovagnak lenni életforma, az a győri dinasztia is bizonyítja, ahol már a harmadik generációban kerül az apáról a fiú fejére a tűzoltósisak.

– Édesapám, Pirka Sándor tizennyolc évesen előbb lett tűzoltó, mint katona – mesélt a Kisalföldnek a családról Pirka Tamás. – A Pétfürdői Hivatásos Tűzoltó-parancsnokságon teljesített szolgálatot 1952-től a család 1958-as Győrbe költözéséig. Én már itt születtem, és apró gyerekként minden vasárnap vittem neki az ebédet a mostani, Munkácsy utcai parancsnokságra. Már ott, a csőrös Csepelek árnyékában, a gázolaj és szertár szagával „meglegyintett” a szakma. Így az érettségi után, 1985-ben édesapám harminckét éves örökségeként én is tűzoltó lettem. Emlékszem, első esetem egy kazaltűz volt.

Egy évet ráhúzott

– Mindig örömmel mentem dolgozni, mert az egy nagy család volt, amelynek a része lehettem – emlékezett vissza a tűzoltó. – Minden bevetés más volt, sosem létezett két egyforma eset. Bizonyára voltak hősies tetteink, de megvallom, sosem éreztem magam hősnek.A több mint két és fél évtized alatt történtek elgondolkodtató, megrázó esetek, csúnya balesetek, de volt sok szép, lélekemelő pillanat is. Leginkább ezekre gondolok vissza, és sokszor álmodom is velük.

Pirka Tamás a szolgálati éveket vonuló tűzoltóként kezdte, majd sofőr, később szerparancsnok lett, és szolgálatparancsnok-helyettesként vonult nyugdíjba. Huszonöt év után járt a korkedvezményes nyugdíj, de ő egy évet ráhúzott és huszonhat év után tette le végleg a vizes tömlőt.

Apáról fiúra...
Fotó: Huszár Gábor / Kisalföld

Már gyerekkorában is erre készült

– Az édesapámtól átvett stafétát jelenleg a kisebbik fiam, Gergő viszi tovább – mondta büszkén.

– Ő már hároméves éves korától erre a szakmára készült. Emlékszem, a szomszéd kislánnyal apró gyerekként a cseresznyefára másztak és jó tűzoltókként egymást mentették.

– Valóban kiskoromtól érdekelt a tűzoltószakma, a nagyapai, apai örökség engem is megérintett – kezdte Pirka Gergő. – Apáéknál, a tűzoltóságon azt tapasztaltam, hogy ők egy nagy család, ahová jó lehet tartozni. Annak ellenére, hogy a győri PÁGISZ-ban végeztem elektrotechnikusként 2012 tavaszán, szeptembertől már a Győri Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság kötelékében voltam. Az akkor már nyugalmazott édesapámat hívták fel, hogy van felvétel és jelentkezzek.

A felvételt féléves alapfokú tűzoltóképzés követte. Pirka Gergő már nyolc éve dolgozik hivatásos tűzoltóként, rendszeres és folyamatos képzéseken fejleszti tudását, 2018 óta szerparancsnok.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Mintegy harmincezer önkéntes tűzoltó van Magyarországon

– Napjainkban Magyarországon csaknem harmincezren tevékenykednek nem hivatásos, önkéntes tűzoltóként – mondta a kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki megbízott szombaton a kormány Facebook-oldalára feltöltött videóban, abból az alkalomból, hogy százötven éves a Magyar Tűzoltó-szövetség.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.