Miniatűr kislexikonok Wegroszta Zoltán fafaragó népi iparművész alkotásai, mert óriási tudás sűrűsödik össze mindegyikben.
Miniatűr kislexikonok Wegroszta Zoltán fafaragó népi iparművész alkotásai, mert óriási tudás sűrűsödik össze mindegyikben.
Ahogy azt az alkotó a Hevesi Sándor Művelődési Központ Ősze András galériájában megnyílt, Faragott életképek című kiállításának megnyitóján Lengyák István, a magyar kultúra lovagja megfogalmazta: Wegroszta Zoltán szobrainak, faragott tárgyainak, életképeinek elkészítését mélyreható néprajzi és történelmi kutatás előzi meg. Így válnak alkotásai a nézők számára valóságos nép- és környezetismereti, vallástörténeti kislexikonokká.
Wegroszta Zoltán 1952-ben született Gyulán. Az erdészeti technikum elvégzése után faipari mérnök diplomát szerzett Sopronban, majd szinte egész életében a fával foglalkozott. Habár a fafaragás mindig érdekelte, mélyebben csak a kilencvenes években merült el benne. Mesterének, példaképének az egykori pusztaszentlászlói erdészt, Horváth Ernőt tekinti. A fafaragó népi iparművész alkotói időszakának 30 esztendeje alatt közel 70 csoportos és egyéni kiállításon vett részt, s Nagykanizsán több helyen is találkozhatunk köztéri alkotásaival.
– A most bemutatott, 66 darabból álló anyagot négy vonulatba sorolnám: az egyik a régi, letűnt mesterségeket (például hentes, fazekas, bognár, csizmadia) ábrázolja, mielőtt még azok teljesen a feledésbe merülnének. Pontosabban hála Istennek, nem tűntek el teljesen, hiszen a szókészletben tovább élnek e kifejezések, néha még hallhatjuk is őket, csak már nem tudjuk, mit jelentenek – bocsátotta előre Wegroszta Zoltán. – A többség azt gondolja, hogy ezek pusztán csak vezetéknevek, holott mindegyik mögött egy nagyon komoly szakma, tudás áll. Mindig szerettem volna népszerűsíteni a saját hivatásomat is, ezért ilyen, faipari-erdészeti témájú alkotásokat is készítettem. Kedves figurám a favágó, melynek mai képviselője immáron motorfűrésszel dolgozik – természetesen, ennek megfelelő az ábrázolása.
A fafaragó mindezen túl előszeretettel mutat be hangulatos életképeket a régmúltból, a paraszti életből, ezek például a Piac után, József nap, Törött kerék, Eladó kakas, Baltás Józsi, Tűzifa hasogatás, Hajnal a pusztán és még sorolhatnánk. Most kezdte el a még ma is közösségformáló erővel bíró szüret megörökítését, ennek első darabja szintén látható a tárlaton.
– Az egyik kedvenc sorozatom a paraszti élet fontos fordulópontjait ábrázoló táblaképek: a Húsvéti locsolás, a Kézfogó, Kontyolás, Születés és az Aranykor – folytatta az alkotó, aki munkáiban mesteri módon mutatja be modelljeinek környezetét, ruházatát, tárgyait, hétköznapi és ünnepi szokásait. Ezeket különösen nagyméretű táblaképein figyelhetjük meg, ahol esetenként száznál is több emberalakot farag a fába példátlan igényességgel és rendkívüli részletgazdagsággal. Ilyenek a Kocsmaudvar-sorozat munkái, a Megesett lány, a Vasárnap délután és a Leány kikérése című domborfaragások.
A teljes cikk IDE kattintva érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.