Ezernél több, a török hódoltság idején elrejtett ezüstérmét találtak

A török hódoltság kezdetén elrejtett több mint ezerhatszáz darab ezüstérmét találtak Simontornyán.

null

A török hódoltság kezdetén elrejtett éremleletet találtak Simontornyán, a több mint ezerhatszáz darabos kincs nagy hányada ezüstérmét rejt, de vannak köztük Hunyadi Mátyás és Szapolyai János által veretett aranyforint is – közölte a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum szombaton.

Hunyadi Mátyás ezüstdénárja
Fotó: Pinterest

A múzeumnak még szeptemberben jelentették be helybeli lakosok azt, hogy a véletlennek köszönhetően egy ház udvarán, egy kerámiaedénybe rejtve nagy mennyiségű ezüstérmét találtak. A kis méretű, füles korsó a talajfelszínhez közel, az oldalán feküdt.

Az éremleletet a múzeumban laboratóriumi körülmények között restaurátorok és régészek bontották ki numizmata részvételével; a lelet legalább 1625 érmét tartalmaz – írták.

Az éremkincs túlnyomó részt magyar, osztrák és török ezüstérmékből áll, többségük, csaknem ezerötszáz darab érem Hunyadi Mátyás, II. Ulászló, II. Lajos és I. Ferdinánd ezüstdénárja. A lelet tartalmaz néhány kisebb értékű hazai ezüst obolust és mintegy negyven darab osztrák, illetve német területről származó ezüstveretet, passaui és salzburgi batzeneket, krajcárokat, valamint száz darab török akcsét is. A pénzlelet legértékesebb darabja az az öt aranyforint, amelyeket utoljára helyeztek az edénybe: kettő Hunyadi Mátyás, három pedig Szapolyai János verete.

I. Ferdinánd egy ezüstdenárja
Fotó: Monetarium

A kincset az érméken található legkésőbbi évszám alapján 1542 előtt nem rejthették el. A múzeum közleménye szerint Buda 1541-es elfoglalása és Simontornya 1545. évi eleste között számos olyan hadi esemény történt, amelyek során egykori tulajdonosa – talán egy gazdagabb paraszt vagy kereskedő – biztonságba kényszerült helyezni vagyonát, amelyhez azonban már nem jutott hozzá újra.

Azt is közölték, hogy az érmék értékének felbecsülése után lesz lehetőség arra, hogy a lelet megtalálói megkaphassák a beszolgáltatói jutalmat. A szekszárdi múzeumba csaknem harminc év után került be újabb régészeti korú éremlelet – tették hozzá.

Frissen felszínre bukkant római kori kocsisír Baranyában

Egy római kori kocsisír bukkant elő a a Pécs melletti Pereked határában a Janus Pannonius Múzeum (JPM) önkéntes lelőhely-felderítő programjának keretében.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.