Fények és színek – egy nemti üvegfestő története

Gere Erzsébet üvegfestő tíz éve alkot, és már az első pillanatában érezte: rátalált önmagára.

null

Gere Erzsébet viszonylag későn – majd tíz évvel ezelőtt – festett először üveglapra, s már az alkotás első pillanatában érezte: rátalált önmagára. A 65 éves üvegfestő azóta húsznál is több kiállításon mutatta már meg munkáin keresztül azt a csodát, ahogyan a fények és a színek játéka életre kelti az üveget.

Gere Erzsébet 1955-ben született Nemtiben. Szülei fizikai munkások voltak, de mindent megtettek azért, hogy egyetlen gyermekük semmiben ne szenvedjen hiányt. Erzsébet már gyermekévei alatt megtanulta, s felnőttként máig azt vallja, hogy az egyik legnagyobb emberi erény a becsület és a tisztesség. Útravalóként vitte tovább magával azt is, hogy amit egyszer elsajátított, abban ne kövessen el hibát.

Lelkét festi az üveglapra. „Az üvegnek és alkotójának el kell fogadniuk egymást, ez a kulcsa az egész folyamatnak”
Fotó: NMH

– Kilenc évvel ezelőtt az üvegfestés igazi csodaként jött az életembe. Édesanyám halála után felújítottam a nemti családi házat, ahol sokáig egyedül éreztem magam. Rengeteget gondolkodtam, hogy mivel üssem el az időmet munka után, s egyszer csak a konyhaablakra pillantva belém hasított a felismerés: üvegre kell festenem… – emlékezett vissza Gere Erzsébet, aki évtizedeken át egészségügyi területen dolgozott. Ezt követően a kreatív boltban beszerezte a szükséges kellékeket az alkotáshoz, majd autodidakta módon elkezdett összebarátkozni az üveggel és a festékekkel.

– Az üvegnek és alkotójának el kell fogadniuk egymást, ez a kulcsa az egész folyamatnak. Amennyiben e kapcsolat hiányzik, akkor hiába minden próbálkozás. Nekem is többször le kellett mosnom az üveget, míg sikerült a kölcsönös befogadás – mondta az üvegfestő.

Az alkotó egy korábbi munkája
Fotó: Baglyasaljai Barátainak Köre

Erzsébet spirituális beállítottságú személyként égi segítségnek tartja, hogy rátalált az üvegben rejlő csodára és ezzel együtt valódi önmagára. – Az üvegfestés titka a kontúrfestékkel való bánásmódban rejlik, így mindenekelőtt ezt kellett tökéletesítenem. Addig gyakoroltam, míg azt nem mondtam: ezt már feltenném a falamra és kiadnám a kezemből is! Mint mindenben, a festészetemben is maximalista vagyok! – tette hozzá Gere Erzsébet.

Az üvegfestő büszkesége, hogy művészetén keresztül az emberek életét színesebbé és jobbá varázsolhatja. Ecsetvonásaival a békét, a boldogságot és a tiszteletet sugározza mások felé. – Az ókorban még csak katedrálisok és templomok üvegére festettek, de ma már számtalan mintát rá lehet tenni az üveglapra. Én mindig azt festem rá, amit a lelkemben érzek. Alkottam már virágokat, népi és vallási motívumokat, de elkészítettem több nógrádi település – köztük Salgótarján – címerét is – emelte ki Gere Erzsébet, hozzátéve:

– Az ablak a házak szeme, s amikor beömlik rajtuk a világosság, akkor egy élő csoda születik. A megfestett üveglapon ugyanis mindegyik fénysugár másképp rezeg, amely életre kelti a festményeket.

A teljes cikket ITT olvashatja el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.