Holecz Istvánné az éneklést élteteti, az éneklés pedig őt

„Szeretném, ha a Jó Isten még engedné egy ideig, hogy a dalaimmal szerezzek örömet az embereknek” – mondja Holecz Istvánné.

null

Holecz Istvánné élete összeforrt az énekléssel, faluja kultúrájának ápolásával. A nyugdíjaskorú Margit néni számára az éneklés nemcsak öröm, hanem szinte létszükséglet.

– Olyan családban nőttem fel, ahol szerették és ápolták a népi kultúrát. A téli estéken összejöttek az asszonyok, tollfosztásra, egyéb munkára, s közben dalra fakadtak. Én is beálltam közéjük – idézte fel gyermekkorát Margit néni. Azt is elmondta, hogy amikor néprajzkutatók jártak Rimócon, mindig felkeresték a családjukat. Gyermekként sem jött zavarba, felállt a lócára, táncolt, énekelt nekik. Holecz Istvánné legalább olyan jó szervező is, mint amilyen szépen énekli a dalokat.

Holecz Istvánné nem csupán kiváló énekes, hanem remek szervező is, negyven éve Rimóczon megalakította az országos hírű Gyöngyösbokréta Hagyományőrző Egyesületet
Fotó: Duna Palota

– Annak idején a termelőszövetkezetben dohányfűzés, csomagolás közben gyakran énekeltünk. Olyan szépen szólt a dalunk, hogy arra gondoltam, ezt mindenkinek hallani kell. Megalakítottuk az asszonykórust. Első fellépésünk 1970-ben volt, nagy sikert arattunk – emlékezett vissza. Szerepeltek a Röpülj páva! tévéműsorban, ahol Margit néni szólóénekesként bejutott a döntőbe, s különdíjat kapott.

Később elhatározta, hogy táncosokkal is kibővíti a népdalkört. Felkereste a háború előtt működő Gyöngyösbokréta együttes tagjait, akik közül többen csatlakoztak hozzájuk, így a nevüket is Gyöngyösbokréta Hagyományőrző Egyesületre változtatták, amelyben minden korosztály képviseltette magát. Holecz Istvánné 40 éven át vezette a csoportot, közben pedig egyre többször állt közönség elé szólóénekesként.

Holecz Istvánné Margit néni tervei között szerepel, hogy szeretné kiadni Rimóc dalait
Fotó: NOOL

Nemcsak tolmácsolja, de gyűjti is a helyi dalokat. – Mindig boldogság tölt el, amikor énekelek, s a közönség jól érzi magát. Édesanyám halála előtt a betegágyánál azt mondta: „Édes lányom, ne gyászolj sokáig, énekelj, mert az a te világod. Fent az égben is büszke akarok lenni rád.” Szavai erőt és hitet adtak. Hetvenöt éves vagyok, de ma is szeretek énekelni.

Holecz Istvánnét a Palócföldi Népi Iparművészeti Egyesület beválasztotta a soraiba. Hrúz Dénessel és Szvorák Katalinnal közösen Palóc Karácsony címmel jelent meg nagylemezük. A faluja, de megyénk is büszke lehet arra, hogy 1999-ben megkapta a Magyar Köztársaság Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától ének és tánc kategóriában a Népművészet Mestere címet. Átvehette az Arany Páva nívódíjat. A megyei Önkormányzat 2004-ben Nógrád Megyéért díjban részesítette. A sok elismerés között szerepel a Vass Lajos Nívódíj és a Szeder Fábián-díj is.

Szívesen segíti a fiatalokat. A faluban kirándulók is gyakran ellátogatnak hozzá és meghallgatják dalait. – Minden túlzás nélkül mondhatom, boldog ember vagyok, mert azt teszem, amit szeretek. Rimócon születtem 1945-ben, katolikus, földműves, szorgos, dolgos családba. A férjemmel hatéves korunk óta ismerjük egymást. Annak idején az iskolában sokat szerepeltünk együtt, neki is szép hangja van. Az életünket 1964-ben kötöttük össze, s azóta élünk boldog házasságban. Büszke rám, s azt mondogatja: „Margit, csodálatos a hangod, menj és énekelj!”

Margit néni tervei között szerepel, hogy szeretné kiadni Rimóc dalait CD-n. Bár idén a járványhelyzet miatt kevesebb helyen lépett fel, de így is sok helyen hallhatták tőle a szépen csengő palóc dalokat. A zene szeretete öröklődött a családban. Fia, Attila zenekarban játszik, unokája, Bocsó Péter pedig Fülöp Ferenc-díjas néptáncos.

– Szeretném, ha a Jó Isten még engedné egy ideig, hogy a dalaimmal szerezzek örömet az embereknek – mondta.

 

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.