Ideiglenes otthonba menekült a beregszászi gimnázium

A XX. század tragédiái derékba törték a gimnázium sorsát, többek közt erről is szólt a megemlékezés.

null

A napokban ünnepélyes keretek között avatták fel Tarpán a cseh megszállás elől oda menekült Beregszászi Magyar Királyi Állami Főgimnázium emléktábláját.

Az avatóbeszéd után dr. Szöllősy Tibor, a Beregszászért Alapítvány kuratóriumának tagja felolvasta Szabó Árpád, a Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium igazgatója levelét, majd dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő, Baracsi Endre, a megyei közgyűlés alelnöke és Szécsi Szabolcs, Tarpa polgármestere mondott beszédet.

VÁLSÁGOS IDŐSZAK

Az idén 125 éve annak, hogy 1895. szeptember 15-én megnyitotta kapuit a Beregszászi Magyar Királyi Állami Főgimnázium I. osztálya 66 tanulóval. 1902-ben azokon a telkeken, amiket a város vásárolt, közadakozásból felépült egy korszerű, impozáns új épület, amely méltó otthont adott a felnövekvő tanulóifjúságnak.

A XX. század tragédiái azonban derékba törték a gimnázium sorsát is. Történetének egyik legválságosabb időszaka volt az első világháború és az éppen 100 éve aláírt trianoni békediktátum. 1919 júliusában már megszállták Beregszászt a cseh csapatok, és az új hatalom a gimnázium működését beszüntette. Decemberben szlovák igazgatóság vette át a tanintézményt, új tanárokat neveztek ki, a régieket hűség­eskü letételére kötelezték, azt azonban szinte kivétel nélkül mindenki megtagadta, inkább vállalva az elbocsátást.

1920 márciusában csak a VII. és VIII. osztályban indult meg a tanítás a magyar diákok számára, az iskolát ruszin gimnáziummá szervezték át, amelyben évfolyamonként egy-egy magyar osztály lehetett. Ekkor történt meg, hogy az elbocsátott tanárok a csonka Bereg vármegye területére mentették át a magyar gimnáziumot.

MEGPECSÉTELTÉK A SORSÁT

Az iskola hivatalos elnevezése ez lett: a Tarpán működő Beregszászi Magyar Királyi Állami Főgimnázium. A képzést a közoktatási kormányzat később Fehérgyarmatra költöztette.

– Az 1938-as bécsi döntés után egy rövid időre visszatérhetett otthonába a beregszászi gimnázium, de a második világháború, majd a szovjet bevonulás megpecsételte a sorsát. 1944-ben a tanintézmény megszűnt létezni, és évtizedekig úgy tűnt, örökre. A főgimnázium épületében mindmáig ukrán középiskola és gimnázium működik.

– Ugyan ki gondolta volna akkor, hogy valaha is folytatódhat Beregszászban a magyar nyelvű gimnáziumi képzés? Ugyan ki gondolta volna akkor vagy az azt követő évtizedekben, hogy a megingathatatlannak hirdetett hatalmas Szovjetunió egyszer darabjaira esik szét? És mégis megtörtént!”

AZ ALAPKÖVET LETETTÉK

– Az 1980-as évek változásainak, egy csapat elszánt magyar ember küzdelmének és a magyar állam támogatásának köszönhetően 1991. szeptember elsején 51 tanulóval újra megnyithatta kapuit a Beregszászi Magyar Gimnázium, amely újabb hosszas küzdelmek árán ma már büszkén viselheti Bethlen Gábor fejedelem nevét.

– Igaz, hogy csak az egykori gimnázium fiúkollégiumának épületében működhetünk, amely szűkös volta miatt nem méltó a tanintézmény küldetéséhez. Igaz, hogy 16 éve letettük egy új épület alapkövét, és a hangzatos ígéretek ellenére még ma sem épült meg az új szárny – írta Szabó Árpád.

A teljes cikket az alábbi linkre kattintva tekinthetik meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.