Megújuló örökségünk – „Régi-új” fényében ragyog a Lenck-villa

Újra megnyitotta kapuit Sopron egyik ékköve, a XIX. században épült, s most felújított Lenck-villa.

null

Megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt Sopron egyik ékköve, a XIX. században épült, s most felújított Lenck-villa. Az épületben a korábbi múzeumi funkciók kaptak helyet, emellett pedig egy interaktív néprajzi, kézműipari kiállítóhely is várja a soproniakat, valamint az odalátogató turistákat.

 

Az 1890-ben neoklasszicista-eklektikus stílusban épült Lenck-villa a város villaépítészetének egyedülálló darabja.
Fotó: Griechisch Tamás

 

A „régi-új” épületet és a hozzá tartozó kertet Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és a város tisztségviselőinek jelenlétében nyitották meg. Farkas Ciprián, Sopron polgármestere beszédében örömét fejezte ki, hogy a Szent Mihály-templom újraszentelése után egy újabb ikonikus épületet adhatnak át.

A polgármester elmondta, hogy noha 2004-ben, a baloldal regnálása idején is terveket szőttek a villa felújításáról, mindez egy évvel később csak a télikert lebontását eredményezte.

Az épület a Modern Városok Program keretében kétmilliárd forintból teljes körű felújításon és korszerűsítésen esett át, beleértve a kertjét és valamennyi díszítő elemét.
Fotó: Griechisch Tamás

„2010-ben egy új korszak kapujába léptünk. A rombolást az országépítés váltotta fel. Ezt az fejlődést látjuk az élet minden területén. Legyen szó a természeti és épített örökségünk megújulásáról, a gazdaság, a kultúra, a tudomány, az oktatás és az egészségügy területén elért eredményekről, vagy éppen a nemzeti büszkeségünk visszanyeréséről” – jelentette ki Farkas Ciprián. „A mai megnyitó alkalmából kívánom, hogy a soproniak és az idelátogatók is örömüket leljék ebben a reneszánszát élő gyönyörű villában, és a Soproni Múzeum által létrehozott igényes és érdekes tárlatban” – zárta beszédét a polgármester.

A 1740 négyzetméteres villa már 1913-tól helyt adott a városi múzeumnak, azonban 1990-re annyira megromlott az állapota, hogy be kellett zárni.
Fotó: Griechisch Tamás

Sopron és térsége országgyűlési képviselője, Barcza Attila köszöntőjében felidézte a város ikonikus épületének történetét, melyet Lenck Emil építtetett Hoffer Ödön tervei alapján. Nem sokáig élvezhették a villa kényelmét, mert a család a századfordulón tönkrement. A Soproni Régészeti Társulat szerezte meg az épületet és közművelődési intézményt rendeztek be a falai között. Gulyás Gergely miniszter először a minőség és a kultúra kapcsolatáról beszélt és a magyar műemlékvédelem egyik mintavárosának nevezte Sopront. A Modern Városok Program kapcsán kifejtette, az a cél, hogy az egész országban megteremtsük a XXI. század feltételeit. Ennek fontos része, hogy épített örökségünk is „megérkezhessen” a XXI. századba. A műemlékek egyszerre beszélnek a múltról és jelentenek örökséget, melyet méltó módon kell hasznosítani.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Az épített örökség fejlesztése a 21. századba lépés fontos része

A Modern városok és a Modern falvak program célja azoknak a feltételeknek a megteremtése, amelyekkel beléphetünk a 21. századba – mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Sopronban a mintegy kétmilliárd forintból felújított Lenck-villa átadóünnepségén.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja el.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.