Mozgó természetlabor a Bükki Nemzeti Parkban: a Vidra Verda

A mozgó természetlabor, ami házhoz – pontosabban fogalmazva vízhez, réthez és erdőhöz – megy.

null

A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága üzembe állította guruló természetlaborját, a Vidra Verdát. Az oktatóbusz eszközeivel a szakemberek játékos foglalkozások keretében ismertethetik meg a gyerekekkel egyebek mellett a vizek, a gyepek és az erdők élővilágával, illetve a közösségi jelentőséggel bíró úgynevezett Natura 2000 jelölő fajokkal.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának guruló természetlaborja, a Vidra Verda kedden mutatkozott be az Ipolytarnóci Ősmaradványok bemutatóhelyen.

A nap folyamán tartott foglalkozásokon a gyerekek hálót ragadhattak, majd beazonosíthatták a közeli tó vizéből kifogott élőlényeket. Mindehhez Bócsó Anita, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság környezeti nevelője nyújtott a kicsiknek segítséget.

A Vidra Verda segítségével lehetőség nyílik a vizek élővilágának felfedezésére, de a gyerekek megismerkedhetnek a gyepek vagy éppen az erdők avarszintjének életközösségeivel is.
Fotó: Hüvösi Csaba

– Az igazgatóság egy projekt keretében állította üzembe a Vidra Verda névre hallgató oktatóbuszát a közelmúltban. Ez gyakorlatilag egy mozgó természetlabor, ami házhoz – pontosabban fogalmazva vízhez, réthez és erdőhöz – megy, és a természetben tanít a természetről.

A foglalkozásainkkal a közösségi jelentőséggel bíró úgynevezett Natura 2000 jelölő fajokat kívánjuk bemutatni. Emellett az is a célunk, hogy az e fajoknak otthont adó élőhelyek védelmére felhívjuk a fiatalok figyelmét. A foglalkozások központjában az élményszerzés áll, az ismereteket gyakorlat útján, önálló kutatáson keresztül szerezhetik meg a gyerekek. A jelmondatunk: Élményből ismeret mindenkinek! – hangsúlyozta a környezeti nevelő.

A foglalkozások három modult tartalmaznak. A Vidra Verda segítségével lehetőség nyílik a vizek élővilágának felfedezésére, de a gyerekek megismerkedhetnek a gyepek vagy éppen az erdők avarszintjének életközösségeivel is. A busz elnevezése sem véletlen. A vidra a vízben és a szárazföldön egyaránt otthon érzi magát, emellett pedig egy nagyon játékos állat. A szakembereket ez a jellemvonás ihlette meg a névválasztásnál.

– A foglalkozásokon először az adott élőhely sajátosságairól beszélünk a gyerekeknek. Ezt követően különböző eszközök segítségével önállóan látnak hozzá az állatok gyűjtéséhez. Ipolytarnócon például a vízi élővilágot tanulmányozhatták a fiatalok, így ők egy vízi hálóval kutathatták át a közeli tó partjának vizét. Ezt követően közösen meghatároztuk, hogy milyen állatokat gyűjtöttek össze a hálókkal. Ezek az élőlények rendszerint a tápláléklánc alján foglalnak helyet. Végül különböző játékok segítségével mutatjuk be a gyerekeknek azokat a védett fajokat, amelyeknek az általuk fogott apró állatok táplálékul szolgálhatnak – mondta Bócsó Anita.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Izgalmas túrák várják a látogatókat a nemzeti parkokban

Magyarország gazdag földtani örökségével, geológiai csodáival is megismerkedhetnek azok, akik felkeresik hazánk nemzeti parkjait. A barlangi bemutatóhelyek nyáron is várják a látogatókat, emellett izgalmas geotúrák, ősmaradvány-lelőhelyek is szerepelnek az igazgatóságok kínálatában – hívta fel a figyelmet pénteki közleményében az Agrárminisztérium (AM). Nemzeti parkjainkban biztonságosan pihenhetnek, kirándulhatnak és fedezhetik fel Magyarország páratlan élő és élettelen természeti értékeit, tették hozzá.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.