Százezernél is több tárgyat rejtenek a kalocsai Viski Károly Múzeum raktárszobái, és nagyon jó úton haladnak a teljes gyűjtemény digitalizációja, így online bemutathatósága felé, derült ki az intézmény e tevékenységét bemutató előadáson szerdán.
Százezernél is több tárgyat rejtenek a kalocsai Viski Károly Múzeum raktárszobái, és nagyon jó úton haladnak a teljes gyűjtemény digitalizációja, így online bemutathatósága felé, derült ki az intézmény e tevékenységét bemutató előadáson szerdán.
– A közfoglalkoztatási programmal indult, 2013 óta digitalizálunk. A Nemzeti Művelődési Intézet és a Magyar Nemzeti Múzeum programjában fogadunk közfoglalkoztatottakat, akik segítik a munkánkat. Persze eszközöket is nyertünk hozzá pályázatokon – idézte fel Péteri Dénes múzeumi adattáros. Mint mondta: a folyamat során úgynevezett metaadatokat kell rögzíteni minden egyes tárgyról, vagyis készül róluk egy pontos leírás, valamint feljegyzik azt is, hogy ki készítette, esetleg hol és mikor volt használatban. – Persze a nagyobb tárgyakat fotózzuk is, míg a kétdimenziósokat szkenneljük – tette hozzá.
A szakember hangsúlyozta: a digitalizáció során még pontosabb számot kaptak arról a hatalmas mennyiségű anyagról, amit a múzeum raktáraiban őriznek. Az összesen mintegy 107 ezer tárgynak egyszerre csupán egy kis része, körülbelül hét százaléka látható az állandó és időszakos kiállításokon. Péteri Dénes szerint azért is hasznos az évek óta tartó és folyamatosan zajló digitalizáció, mert a leírások és fényképes dokumentációk nemcsak a nyilvántartásoknak készülnek, hanem a közönségnek is: ilyen módon meg lehet nézni a raktárakban álló, de tárlatokon még soha be nem mutatott tárgyakat.
– Ezeket az anyagokat a MúzeumDigitár gyűjteménykezelő rendszerben őrizzük, amin keresztül nyilvánosság elé lehet tárni a tárgyakat. Mi eddig több mint negyvenezret publikáltunk, ami nagyon nagy eredmény: a MúzeumDigitáron mi vagyunk az elsők, vagyis a legtöbb publikus tárggyal rendelkező múzeum – árulta el Péteri Dénes.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Elindult az I. világháborús hős magyar katonák adatbázisának honlapja
Mostantól az interneten mindenki számára hozzáférhető, kutatható az I. világháborúban hősi halált halt, megsebesült és hadifogságba esett magyarországi katonák adatbázisa. A katonahoseink.militaria.hu oldalt hétfőn mutatták be Budapesten, a Honvédelmi Minisztérium (HM) Hadtörténeti Intézet és Múzeumban.
Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.