Pálinkamúzeum nyílt a Miskolchoz közeli Ongán

Az egyik legismertebb hungarikum történetét bemutató múzeum nyílt könyvbemutatóval egybekötve Ongán.

null

Pálinkamúzeum nyílt, és a Quintessence Pálinkás Könyvek ötödik kötetét is átadták Ongán – tudósít a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei hírportál.

Egyedülálló pálinkamúzeum nyílt meg augusztusban a nagyközönség előtt a Miskolc melletti kisvárosban. Közel egy évtizedes gyűjtő- és kutatómunka után a NAV Képzési, Egészségügyi és Kulturális Intézete és a NAV Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Adó- és Vámigazgatóságának szakmai támogatásával nyílt meg az egyik legismertebb hungarikumunk történetét széles spektrumban bemutató kiállítási komplexum. Három kiállítóteremben főzőberendezéseket, lefoglalt tilos főzőkészülékeket, pálinkáspoharakat, címkéket, butellákat, pénzügy­őr-egyenruhákat, eredeti dokumentumokat, régi fotókat, tárgyi eszközöket vagy épp díjnyertes pálinkákat is szemügyre vehet az oda látogató.

Takács László, az Ongai Kulturális Egyesület elnöke, a könyv szerkesztője a múzeumban
Fotó: Ádám János

Az ötödik

A múzeum mellett könyvátadót is tartottak. Az Ongai Kulturális Egyesület jóvoltából megjelent Quintessence Pálinkás Könyvek ötödik kötetének Gyökerek – múlt fejezetében a tilos pálinkafőzés és a szeszfőzdék ellenőrzésének gyakorlatát boncolgatják a II. világháború utáni és a Rákosi-korszak éveiben Turi Zsolt pénzügyőr őrnagy, a NAV Pénzügyőr- és Adózástörténeti Múzeumának kulturális főreferense jóvoltából. A tilos főzések és azok pénzügyőri leleplezési technikái mellett betekintést nyerhetünk a korszak pálinkával kapcsolatos gondolkodásába, a – ma már sokszor megmosolyogtató – cefrekészítési és pálinkafőzési gyakorlatába is. Az Értékek – jelen fejezetben a 2020. évi Quintes­sence Pálinka- és Párlatverseny aranyérmes kereskedelmi tételeit mutatják be magyar és angol nyelv mellett ez alkalommal már románul is, melyek a jelen értékeit kiemelkedően megtestesítik és reprezentálják. Rendhagyó módon megismerhetik Közép-Európa legnagyobb pálinkás megmérettetésén az aranyérmet elért magán- és bérfőzetett tételeket előállító személyeket is és azok pálinkához kötődő tevékenységét.

A Lehetőségek – jövő fejezetben a szőlőpálinkák legalapvetőbb fajtasajátosságait veszik számba Takács László és Pataki Attila jóvoltából, összehasonlítva azokat a szőlőfajtákból készült borok jellemzőivel is. A szőlőpálinkák múltja csak mintegy két évtizedre nyúlik vissza, és az utóbbi években lettek egyre népszerűbbek. A verseny 11 éves történetében eddig összesen 64 különböző fajtatiszta szőlővel neveztek. Ezek közül 56 került e tanulmányban bemutatásra. Az alapanyag kiválasztásához, annak feldolgozásához és a lepárlás során elvárt fajtajegyek megismeréséhez is segítséget nyújthat e munka.

A függelékben a Quintessence (XI.) Pálinka- és Párlatverseny – 2020 adatait és eredményeit tették közzé. A könyv fotói a versenyre nevezett tételekhez kötődő értékelő-bíráló zsűrizésen, illetve az idén januárban megrendezett díjkiosztó gálán készültek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.