Ritka madarat csodálhattak meg a Bükkben

Fehérhátú fakopáncsot sikerült meggyűrűznie a Bükki Helyi Csoportnak.

null

Fehérhátú fakopáncsot sikerült meggyűrűznie a Bükki Helyi Csoportnak. Minden évben októberben rendezik meg az Európai Madármegfigyelő Napokat. A nemzetközi programon idén 30 BirdLife-partner ország madártani szervezete, köztünk hazánk képviselője, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) vett részt. Magyarországon 469 851 madarat figyelt meg 3016 személy, ebből a legtöbb seregély, daru és nyári lúd volt. Az MME Bükki Helyi Csoportja fontosnak tartja, hogy kivegye a részét a madarak kapcsán megszerezhető tudományos információgyűjtésből, amelynek része a megfigyelés mellett a gyűrűzés is. Legutóbb a Múzeumok Őszi Fesztiváljának újmassai helyszínén, a Fazola-kohó előtti füves területen.

Tudományos kutatás

– A madarak megjelölésével sok mindent meg tudunk állapítani. Például, hogy védett madárról van-e szó, vagy a korát, a nemét és a vonulási útját is. Az így szerzett adatokat rögzítjük egy adatbázisban

– mondta Somoskői Péter, az MME Bükki Helyi Csoportjának alelnöke. – Miskolchoz legközelebb, Szalonna községben van gyűrűzőtáborunk több mint 33 éve. Sztenderd hálóállást használunk itt, ami azt jelenti, hogy egyforma hálómennyiséggel dolgozunk. Ez azért fontos, mert a kutatásnak az egyik alapfeltétele, hogy az eredmények egyformák legyenek és ezeket össze lehessen hasonlítani. Ennek segítségével több évre visszamenőleg meg lehet számolni az egyes fajokat akár az időjárás függvényében is. A gyűrűzéstől az állatok nem sérülnek és biztonságosan vissza tudjuk engedni őket utána a természetbe.

Fehérhátú fakopáncs
Fotó: Wikipedia Commons

Ötszáz pár fészkel

A látványgyűrűzéseknek inkább az ismeretterjesztés a célja, mint a tudományos kutatás.

– Szeretnénk a madarak világát közelebb hozni az emberekhez. Emellett élményt adni azzal, hogy a kézben tartott madarakat közelről meg lehet figyelni, a szedőink kezében. A Fazola-kohónál több szempontból szerencsénk volt. Az öt nappal korábban beetetett helyszínen fogtunk egy olyan széncinegét, amelyet tavaly mi gyűrűztünk, illetve fehérhátú fakopáncsot is.

Ez a harkályfaj a Bükkben is költ, de nagyon ritka. Ragaszkodik a korhadó fákkal elegyes erdőkhöz, és nagyjából ötszáz pár van belőle az egész országban. 1951-től számítva 26 fehérhátú fakopáncsot gyűrűztek, és valószínűleg az általunk fogott a huszonhetedik. Távcsővel már volt szerencsém megfigyelni hasonló madarat, de kézben még soha nem tartottam. Ezenkívül más madarat is: vörösbegyet, ökörszemet és barátcinegét fogtunk még. Ez utóbbi azért érdekes, mert ez csak a harmadik a gyakorisági sorban a cinegék között, bár kevésbé kóborol, mint a többiek – tájékoztatott a szakember.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Ötezer kilóméteres távolságból érkeztek az első ludak Tatára

Tata sajátossága, hogy az igazi ősz beköszöntét nem csak az időjárás, hanem a térségbe érkező ludak is tagadhatatlanul jelzik. Október első napjaiban pedig megérkeztek az első madarak. Sajnos azonban a kialakult és jelenleg fennálló járványhelyzet miatt ezt a csodálatos természeti jelenséget felölelő sokadalom idén teljesen más lesz mint az elmúlt évek során.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.