Szilkékben rejtezik „Szatmár Fekete Aranya”

A penyigei Lekvárda hagyományos módon készíti az egészséges szilva­lekvárt: „Szatmár Fekete Aranyát”.

null

Csak szilvából évente tíz tonnát dolgoz fel az uniós forrásból épült penyigei kisüzem. A Szatmár vidékén hagyományos tornácos házban működő „Lekvárda” bemutatószobájában ízlésesen felcímkézett üvegekben, szilkékben várja az érdeklődőket „Szatmár Fekete Aranya”. Az egészséges szatmári szilva­lekvár készítésének folyamatát az augusztus–szeptemberi főzési szezonban a tájat felfedező turisták is megtekinthetik. A manufaktúrával szomszédos Lekváriumba látogatók az egész idegenforgalmi szezonban kaphatnak kóstolóval egybekötött tájékoztatót őshonos gyümölcseinkről, a belőlük készített lekvárokról.

Új ízek csak ráadásként

– A Lekvárdát 2013 szeptemberében nyitottuk meg – emlékszik vissza Kőrösi Gábor, a penyigei Lekvárda vezetője, akinek a családja már azelőtt is foglalkozott lekvárfőzéssel. – Főként szilvalekvárt meg somlekvárt készítettünk, de amióta átköltöztünk ebbe a csak szilvából évente tíz tonna feldolgozására módot adó épületbe, azóta egyéb gyümölcslekvárokkal is szélesítjük a kínálatunkat. Főzünk például szamócát, meggyet, sárgabarackot, őszibarackot, szőlőt, de készítünk különböző lekvárházasításokat is, mint a cukkinis sárgabarack, a narancsos sárgarépa, a gyömbéres banán. Próbáljuk új és újabb ízekkel gazdagítani a termékpalettánkat. Vannak tehát időszakos termékeink, de szilvából és somból minden évben főzünk lekvárt.

Az arra járóknak hívogató a látvány
Fotó: Galambos Béla

Édes szilva, húsos som

– Szilvalekvárunk alapanyaga a köznyelvben nemtudom szilvaként elterjedt, de a mi füleinknek kedvesebben hangzó penyigei szilva, illetve az e tájon szintén honos berbencei vagy besztercei szilva. Ez az a két fajta, amiből – úgy vettük észre – igazán finom lekvárt lehet főzni, vásárlóink elégedettségére.

– A másik alaptermékünk a somlekvár. Alapanyagából nem szenvedünk hiányt. Kétségtelen, hogy a 90-es években a jonatánalmával vagy a penyigei szilvával együtt értékét vesztette a somfa is, de azóta fordult a kocka. A som nagyon becses gyümölcsünk, ugyanis még a diónál is lassabban nő. Nálunk faként terem, de például a Zemplénben bokorként ismert. Saját tulajdonunkban is van már legalább 6-7 nagyobb – a lomha növekedésük miatt 20-30-40 éves korukhoz képest jóval fiatalabbnak látszó – rendszeresen termő somfánk. Ezen túl persze vásárolunk is somot. Beszállítóinknak ennél az alapvetően fanyar gyümölcsnél arra kell ügyelniük, hogy meg kell várni, míg lehullik, célszerűen az aláterített ponyvára. Az egyetlen olyan alapanyagunk, amelynek lekvárja hőközlés nélkül, teljesen hidegen készül – avat be a húsos gyümölcs feldolgozásának titkaiba a 35 éves fiatalember.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Szilva: ne csak pálinkát főzzünk belőle

A szilva legismertebb élettani hatása a számottevő rosttartalmának köszönhető.

A szilva héjában található cellulóz pozitív hatású a bélműködésre, ezért napi rendszeres, nyersen, lekvárként vagy aszalt formában való fogyasztása kiváló és természetes ellenszere lehet a székrekedésnek. Nemcsak a bélből segíti kiüríteni a salakanyagokat, hanem vízhajtó hatása is ismeretes. Ugyancsak élelmirost-tartalmának és kis energiatartalmának köszönhetően nyersen testtömegcsökkentő étrendben is jól alkalmazható.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.