Török lányok szerveznek nyelvi délutánokat

A Vértes Agorája két török önkéntese érdekes programokat, valamint angol és török oktatást szerveznek.

null

Nem volt könnyű útja Törökországból Tatabányáig a két török lánynak, Burcu Buyuktopcunak és Özge Findiknek, akik augusztusban érkeztek a megyeszékhelyre az Európai Szolidaritási Testület (ESC) programjának önkénteseiként, hogy bekapcsolódjanak A Vértes Agorája munkájába – írja a kemma.hu.

Özge Findik (balra) és Burcu Buyuktopcu egy évet töltenek Tatabányán. Fotó: beküldött

A koronavírus-járvány első hulláma miatt el kellett halasztaniuk a tavaszra tervezett utazást, ami később kis híján meghiúsult a nyár végén kihirdetett zónarendszer miatt, amikor is Törökország vörös besorolást kapott.

Szénási Pál Mátyás, az Agora külföldi kapcsolatokért felelős munkatársa és az ESC-program koordinátora elmondta, hogy kérvényt nyújtott be az illetékes hatóságnak, és az önkéntesek csak az onnan kapott külön engedéllyel, valamint két negatív koronavírus-teszttel léphették át az országhatárt. Ezen kívül vállalniuk kellett a kéthetes karantént is.

A nehézkes kezdés nem szegte a lányok kedvét, akik azóta aktív részesei, sőt szervezői lettek a helyi közösségi programoknak. A vakáció utolsó nyári táborában előadásokat tartottak a gyermekeknek, akiket nemcsak az érdekes történetekkel, de a török konyha finomságaival is megörvendeztettek.

Az önkéntesek részt vettek az Agora október 17-i egészségnapján is, ahol a helyes táplálkozással kapcsolatban adtak tanácsokat. Ez már csak azért is volt testhezálló feladat a számukra, mert a 24 éves Burcu élelmiszermérnök, aki ráadásul nem először jár Magyarországon.

– Tavaly csaknem egy évig a Szegedi Tudományegyetem hallgatója voltam, szintén egy csereprogram keretében, majd három hónap szakmai gyakorlatra is visszajöttem – árulta el a fiatal lány, akitől azt is megtudtuk, hogy mit szeret a magyarokban.

– A magyarok nagyon vendégszerető, barátságos, segítőkész és melegszívű emberek, akik között igazán otthon érzem magam. Ráadásul mindig találok valami hasonlóságot a sajátom és a magyar kultúra között. Az is örömmel tölt el, hogy amint kiderül, hogy török vagyok, mindig széles mosoly rá a válasz. Ez a szívélyesség szerintem a két nép történelmi kapcsolatából fakad – mesélt Burcu az itteni tapasztalatairól.

Özge számára viszont nemcsak Magyarország jelent új tapasztalatot, ugyanis a 26 éves óvónő most először van külföldön.

– Mielőtt ide jöttem, úgy hallottam, hogy a magyarok elég forróvérűek és nagyon hasonlít a kultúrájuk a miénkhez, ami vonzó volt a számomra, ráadásul a két ország nincs is messze egymástól. Fontos volt számomra, hogy őszintén megismerhessem az itteni embereket. Eddig minden a reményeim szerint alakul, ami nagyon boldoggá tesz – beszélt a motivációjáról és a benyomásairól Özge.

Burcu és Özge az Agorában táborozó gyerekeknek is tartott előadást Törökországról.
Fotó: beküldött

A két lánynak jelenleg a legnagyobb feladata a novemberben induló angol-magyar és török-magyar társalkodó klubok elindítása, és az érdeklődők toborzása. Ezeken az alkalmakon lehetőséget szeretnének biztosítani a résztvevőknek a kötetlen témájú beszélgetésekre az adott idegen nyelven, lehetőséget teremteni a kultúrájuk és a szokásaik bemutatására, és a török-magyar kapcsolatok erősítésére. Burcu ráadásul intenzíven tanul magyarul, így azok is bátran ellátogathatnak az alkalmakra, akiknek még semmilyen nyelvi ismeretük nincs, és a gyerekeket is szeretettel várják.

Az első török nyelvi délután november 4-én 16.30-kor indul A Vértes Agorájában (Bővebb információ az Agora honlapján és közösségi oldalán érhető el.) Az angol társalgási klub pedig november 5-én, 17-órakor kezdődik. (A program leírása ide kattintva olvasható.)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.