Ufó Debrecen felett – a hatvanéves víztorony története

A debreceni lakótelepen található furutrisztikus víztorony háromezer köbméter víz tárolására alkalmas.

null

Aki a Dobozi-lakótelepen jár, egészen biztosan szemet szúr neki az ott található, égbe nyúló víztorony. Nem is lehet ez másként, hiszen a monumentális objektum magára vonzza a tekinteteket. Gorján Ferenc, a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója a megyei hírportálnak elmondta, a debreceni ufóként is emlegetett masszív, vasbeton szerkezetű létesítmény 40 méter magas, és 12 tartóoszlopon áll, melyek egy 30 méter átmérőjű tányért tartanak. Ez egy 3 ezer köbméter nagyságú, osztott vízterű magaslati tároló, melyben 3 ezer köbméter víz fér el.

A teljes víz és medence 15 millió kilogramm, ami 9 ezer 375 darab négy emberrel teli, vagy közel 10 ezer utas nélküli magyar gyártmányú, japán autó tömegének felel meg.

A tizenkét lábon álló osztott vízterű magaslati tárolóban háromezer köbméter víz fér el
Fotó: Molnár Péter

A víztorony 1963 decemberére épült meg, az akkor csúcstechnológiának számító csúszózsalus módszerrel. Érdekesség, hogy a toronyba csak gyalog lehet feljutni csigalépcsőn, ottjártunkkor ezekből egyik kísérőnk 250-et számolt.

– A víztornyok egy város víz­ellátó rendszerének meghatározó részei. A tároláson túl az az alapfeladatuk, hogy a hálózati nyomást biztosítsák. A magasságuk is fontos, hiszen egy bar 10 méter magas vízoszlopnak felel meg. Mivel ez a víztorony 40 méter magas, ezzel tudjuk biztosítani azt, hogy 4 bar körüli nyomás legyen azon a környéken, melyet ellát. Fontos feladata még, hogy kiegyenlítse a fogyasztás és a szivattyúzás közötti különbséget – ismertette a vezérigazgató.

A szivattyúk szerepe

A szivattyúk meghatározott mennyiségű vizet szállítanak adott idő alatt. A példa kedvéért legyen ez 50 köbméter/óra. De mi a helyzet akkor, ha a fogyasztás több mint 50 köbméter? Ebben az esetben az történik, hogy a tárolóból pótlódik a pluszfogyasztás. Viszont ha ugyanúgy 50 köbméter/ órát nyom a szivattyú, de a fogyasztás kevesebb, akkor a maradék víz „felmegy” a toronyba.

A Dobozi lakótelep feletti „UFO„ hatvan éve magasodik az ott élők fölé
Fotó: Molnár Péter

– Többféle megoldás is létezik a víztornyok kialakításakor, van klasszikus átfolyásos és ellennyomásos is. Ez pedig egy úgynevezett súlyponti típusú víztorony, vagyis a fogyasztás súlypontján helyezkedik el. Debrecenben az 1960-as években megnövekedtek a vízigények, nagy mértékű iparosodás kezdődött. Nőttek a fogyasztások, éppen ezért a vízmű kapacitását is növelni kellett, és szükség volt egy tárolóra. A Dobozi-lakótelep környéke fejlődött ekkor a legintenzívebben, nagy vízigénnyel, éppen ezért célszerű volt a fogyasztás súlypontjába elhelyezni – mondta.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

A magasság igézete

Vajon mi visz rá valakit arra, hogy beköltözzön egy víztoronyba, főként, ha a vasbeton már korrodálódott, az omladozó homlokzat siralmas látványt nyújt? Nem is olcsó mulatság, legutóbb 160 millió forintot kértek el egy víz­toronylakásért. Bár azt nem tudni, pontosan hány ilyen ipari műtárgy áll még az országban, azt igen, hogy néhányukat már hasznosították: van köztük őrtorony, múzeum, tárgyaló, de akad csillagvizsgáló is.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.