42 éve gyógyít daganatos betegeket a kitüntetett egyetemi tanár

1978 óta gyógyít Szegeden, most a Magyar Érdemrend lovagkeresztje elismerésben részesült a szegedi onkológus.

null

– A daganatos betegek azok, akikért a legtöbbet tudjuk tenni, hiszen a jó orvosi segítség számukra élet-halál kérdés. Az onkológia, sugárterápia legújabb vívmányai ráadásul a daganatos betegségek természetét képesek megváltoztatni, hálás vagyok a sorsnak, hogy erre a pályára sodort – mondta el lapunknak Kahán Zsuzsanna szegedi onkológus.

A közelmúltban a Magyar Érdemrend lovagkeresztje elismerésben részesült az egyetemi tanár, az SZTE-SZAKK Onkoterápiás Klinika korábbi tanszékvezetője. A Délmagyar.hu-nak elmondta: úgy érzi, a díj egyben az egyetem és az orvoskar elismerése is.

Ezer szállal kötődik Szegedhez és az egyetemi klinikákon folyó magas színvonalú gyógyításhoz
Fotó: Kuklis István

– Világéletemben fontos volt számomra az egyetem, mert ide köt a gyermekkorom.

A klinika falai között nőttem fel, hiszen a Szemészeti Klinika volt épületében tevékenykedtek a szüleim, akiktől mindig azt láttam, hogy jó, ha valakinek olyan munkája van, amit élvezettel, mintegy szórakozásként tud végezni.

Mindeközben olyan professzoroktól tanulhattam a szegedi egyetemen, akik legendaként élnek köztünk ma is, például Petri, Karádi, Csillik, Krámli, Boda, Varró, Béládi professzoroktól, emiatt is sokat jelent az egyetem és az orvoskar nekem. Pályámat belgyógyász gyakornokként kezdtem 1978-ban, nagyszerű volt az akkor legmodernebb lehetőségeket alkalmazó, pezsgő légkörű, nagyszerűen szervezett I. Belgyógyászati Klinikára kerülni – nyilatkozta.

Elárulta, legfőbb példaképe édesapja, Kahán Ágost professzor, aki hosszú éveken át a Szemklinika igazgatója volt, és aki a legnagyobb odaadással és előrelátással próbálta minden betegét meggyógyítani.

Kahán Zsuzsanna 1986 óta dolgozik onkológusként és sugárterapeutaként. Úgy véli, az évtizedek során szakmája óriási változásokon ment keresztül, hiszen amikor belekóstolhatott a szakmába, még igen kevés és többnyire sematikus diagnosztikus és terápiás eljárás állt rendelkezésre.

– Most a vizsgáló és kezelési eljárások széles palettája áll rendelkezésre, így a betegek személyre szabott modern ellátást kaphatnak, mely sokkal eredményesebb és kíméletesebb. Ma már olykor az áttétes betegeket is meg tudjuk menteni, jó pár évvel ezelőtt erre nem volt mód. Nem tudtunk azokról a megelőzhető késői szövődményekről sem, amelyek ellen ma eredményesen védekezünk – részletezte.

Legnagyobb sikerének egyes sugárterápiás eljárások finomítását és kidolgozását tekinti, valamint néhány új gyógyszeres kezelés gyakorlati alkalmazását.

Elmondta, egy-egy beteg sikeres kezelése nagyszerű élmény és felemelő érzés. Meghatározónak nevezte, hogy 2005-ben a társszakmákkal összefogva létre tudták hozni az európai szinten is jegyzett és a nemzetközileg elvárt modern eljárásokat alkalmazó SZTE Emlő Centrumot.

Úgy érzi, szakmai útjának legnagyobb kihívása az Onkoterápiás Klinika igazgatásának hét és fél éve volt, amikor számos új sugárterápiás és gyógyszeres kezelési eljárást vezettek be, bővítették az oktatási tevékenységüket és új projekteket indítottak a klinikai kutatás terén.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.