A nevüket elvették, de a becsületük emlékezete ma is él Csókakőn

„42 névtelen magyar katona”, áll az álmukban meggyilkolt honvédek emlékhellyé alakított sírján.

null

– A katonák nem ismeretlenek, csak névtelenek. 1945-ben Csókakőn, a Libizai-keresztnél alvás közben gyilkolták meg őket az oroszok, mert az hitték, hogy ez az – éppen pihenésre visszavezényelt – búcsi és székelyudvarhelyi katonákból álló alakulat ütött rajtuk korábban. Pedig a támadást egy SS-alakulat hajtotta végre – mesélte a történetet Fűrész György, polgármester.

A szovjet parancsnok aztán – aki más történetek tanúsága szerint éppen a jóindulatú vezetők közé tartozott, amennyiben nem engedélyezte katonái számára a fosztogatást és erőszakoskodást – letépte a meggyilkolt katonák nyakából a dögcédulákat, hogy ne tudják azonosítani őket. Az esetet követően az akkori csókakői bíró és jegyző elment a móri szovjet parancsnokságra, hogy kikérjék a dögcédulákat és a katonák holttesteit haza tudják juttatni a családjaikhoz. A dögcédulák helyett azonban a parancsnokságon a bíró alapos verést kapott.

A katonákat a csókakőiek nem a temetőbe, csak a temetőbe vezető út mellé temették abban a reményben, hogy hamarosan sikerül őket azonosítani és akkor végleg hazakerülhetnek. A sír 75 éve ott áll, feliratának tanúsága szerint pedig nem csak az életüket, de a nevüket is elvették a szovjetek.

Az emlékmű a háttérben látható régi sírhely megtartásával készül
Fotó: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap

– Még Végh Konrád polgármestersége idején állítottak a sírra egy, a 42, égbe szálló lelket szimbolizáló szobrot, de valljuk be, az egész sír nem túl méltóságteljes. Ezért gondoltunk arra, hogy emlékhellyé alakítjuk – mondta a polgármester. Nem szeretnének azonban a régi emlékműtől és a kereszttől sem megválni, ezért arra gondoltak, hogy a régi sírhely megtartása mellett készül el az új rész, amely a hazatérő katonák emlékműve lesz. Az úton hazafelé tartó katonákat – vagy katonák lelkét – Jézus Krisztus fogadja, előtte a lépcsőn éppen egy baka térdel.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Helyreállíthatják a több mint százéves Bory-obeliszket

A Fejér Szövetség és a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom már tavaly közzétette felhívását: készüljön méltó emlékmű a román megszállás alól felszabadító Nemzeti Hadsereg tiszteletére, állítsák helyre a száz éve fölállított, ám 1946-ban ledöntött fehérvári Bory Jenő tervezte emlékművet.

„Támogassák a kezdeményezést, hogy Székesfehérvár Megyei Jogú Város, illetve Fejér Megye Közgyűlése 5 éven belül állítsa helyre a Nemzeti Hadsereg katonáinak tiszteletére emelt, 1920-ban avatott, azonban 1946-ban elbontott emlékművet, avagy állítson Bory Jenő alkotásához méltó emlékművet azonos feliratú emléktáblával és az eredeti helyéhez közeli területen!” – tartalmazza a petíció.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.