A vízimentők kiemelten foglalkoznak az utánpótlás-neveléssel

Országosan hangsúlyt fektetnek az utánpótlás-nevelésre, és idén a bevezették az online oktatást.

null

Mentőhajóik 261 alkalommal futottak ki a kikötőkből. A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata idén a harmadik szezont töltötte a kenesei mentésirányítási központban (MK), ahol kiváló körülmények között dolgoznak. Továbbra is szoros kapcsolatban állnak a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesülettel (RSIOE), amellyel 24 órás szolgálatban üzemeltették az MK-t és a Balatoni Hajózási Információs Szolgálatot. Idén 30 Balaton-parti településen dolgoztak, 47 strandon és hat medencénél. A Balaton mellett több budapesti, vidéki helyszín, illetve tó is a VMSZ-t választotta.

A Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának hajós szolgálata háromszor, strandi vízi mentőik egyszer végeztek újraélesztést, mindegyik sikeres volt. Kiemelt hangsúlyt fektettek az országos képzésre, az utánpótlás-nevelésre, és idén a járvány miatt bevezették az online oktatást. A vízi mentés, a vízparti elsősegélynyújtás alapjai továbbra is ingyenesen letölthetők a honlapjukról.

Idén a Gattyán Alapítvány támogatásával beszereztek egy új, esetkocsi szintű mentőautót, amely szakszemélyzettel állt szolgálatba, és kilencven feladatot látott el az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) irányításával június végétől augusztus végéig.

A VMSZ a strandnyitások előtt a medervizsgálatot is elvégezte 26 balatoni strandon. Biztosítottak számos vízi és vízparti rendezvényt, így a Balaton-átúszást és -átevezést, valamint vitorlásversenyeket.

Szerveztek vízimentő-gyermektábort, ahol a résztvevők megismerték a mentést, a vízbiztonságot, a mentőeszközöket. Idén is szorosan együttműködtek az OMSZ-szel, az Országos Meteorológiai Szolgálattal, az RSOE-vel, a Magyar Légimentőkkel, a Balatoni Vízirendészeti Rend- őrkapitánysággal (BVRK), a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal és a megyei igazgatóságokkal, civil mentőpartnereikkel.

Bagyó Sándor, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának (VMSZ) elnöke, Polányi Zoltán, az Uniqa biztosító igazgatósági tagja és Hebling Zsolt polgármester a vízimentők bemutatóján az alsóörsi strandon 2020. augusztus 13-án.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Folytatták a vízimentő road show-kat, ahol megmutatták az újraélesztést, a fürdőzés szabályait, beszéltek a vízi balesetek megelőzéséről. Az újraélesztést mutatták be A kezed életet menthet! nevű programban is.

Két éve indult a BVRK, a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) és a VMSZ összefogásával a Mentőöv program, amelyet a BFT, valamint az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatott, és ezzel együtt lépnek fel a vízbiztonságért, a balatoni vízi balesetek csökkentéséért.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

A balatoni vízimentők csaknem 4 ezer embert láttak el strandokon

A VMSZ mentőhajói 69 esetben vonultak bajbajutott emberekhez, 38 eszközmentésben vettek részt, 41 esetben biztosítottak vízi rendezvényeket és vitorlásversenyeket, valamint több tucatszor vettek részt egyéb munkákban (például vízmintavételezés, vihar előtti figyelmeztetések, mederfenék-vizsgálat, akadálymentesítés, búvármunka. A szakszolgálat vízi és szárazföldi mentői négy alkalommal végeztek újraélesztést, mindegyik esetben sikerrel.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.