Acélváros valósága és minden ami mögötte van

Dunaújváros önkormányzata a kormánytól kér segítséget a Dunaferrnél kialakult nehéz helyzet ügyében.

null

Azt, hogy a Cipruson bejegyzett offshore cég által tulajdonolt Dunaferrnek miért is kellene állami támogatást kapnia, ez állandóan visszatérő kérdés. Ugyanis nem kaphat. Lehet ezt önkormányzati közgyűlési határozatba vagy állásfoglalásba csomagolni, aggódó sorokat írni a miniszterelnöknek, akkor sem.

Korábban megírtuk, hogy Dunaújváros MJV rendkívüli közgyűlése október 22-én döntött arról, hogy a Dunaferr ügyében kérik a kormány segítségét. Azét a kormányét, amely többször jelezte a Dunaferr vezetésének részvényvásárlási szándékát elsősorban a munkahelyek megtartása, illetve a beruházások, köztük a környezetvédelmi beruházások megvalósítása érdekében, amellyel érdemben beleszólhatott volna a cég működésébe, a munkavállalók sorsának alakításába.

Ez a Dunaferr vezetésének akkor nem kellett. Ma pedig a kormányzat részéről már nincs napirenden a részvényvásárlás kérdése.

Az önkormányzat mégis a kormányhoz fordult támogatásért, amelyben többi között szerepelt a munkabérek megelőlegezése az év végéig, és a már meglévő és keletkező szállítói tartozásokra vonatkozó kormánygarancia kérése is a jövő év végéig. (Eközben november elején a Dunaferr az októberi bérek egy részét már kifizette, és úgy tudjuk, hogy a szociális juttatások elmaradásában is „törlesztett” a cég – a szerk.) Mily meglepő a szállítói tartozások megfinanszírozása szerepelt Ev­geny Tankhilevich ez év március 19-én, kormányzati szereplőknek írt levelében is.

A Dunaferr Vasas Szakszervezet keresetet nyújtott be a törvényszéken a cég ellen
Fotó: DH-ARCHÍV

Az október 22-i közgyűlésen elhangzottak szerint a vasmű támogatásának forrását, fedezetét a Gazdaságvédelmi Alapban találták meg. Ám a mondat végére a pontot nem itt kell keresni, hanem az Európai Bizottság állásfoglalásában, amely szerint „tekintettel az acélágazat világméretű strukturális többletkapacitására, az EU állami támogatásokra vonatkozó szabályai tiltják az acéliparnak nyújtott szubvenciókat.” Ez ugyanis, ha vissza is kellene adni, akkor is tiltott szubvenciónak minősül.

A cégnek még nincs elfogadott mérlege 2019-re.

Az sem elhanyagolható tény, hogy a Dunaferr meghatározó részvénycsomagját egy ismeretlen hátterű, Cipruson bejegyzett offshore cég tulajdonolja. És ha még ez sem elég, akkor a közelmúltban épp a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség nyújtott be keresetet a Dunaferr nem cégszerű működése miatt a törvényszéken, ami szintén nem a garanciavállalás hajlandóságát erősítheti, különös tekintettel arra, hogy 2019-re még nincs auditált mérlege a cégnek, amelyből adott esetben a kötelezettségei, adósságállománya is lekövethető lenne.

A teljes cikket IDE KATTINTVA érheti el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.