Dankos Attila, orgonaművész már egyházzenei darabokat is ír

Jelenleg az újpesti Erkel Gyula Zeneiskolában oktatja a gyerekeket, miközben zeneelmélet-tanár szakon tanul.

null

Johann Sebastian Bach, a lipcsei Tamás-templom karnagya jut eszembe a beszélgetéskor. A halhatatlan zeneszerző munkássága egy laikusnak is felemelő. Dankos Attilával beszélgetve szinte szemünk előtt lebeg, ahogy lázasan készült egy-egy passió bemutatására a lipcsei kórussal, vagy ahogy vasárnapról vasárnapra új kantátákat komponált. Persze az orgonaművész számára természetesen a legnagyobb példakép. Dankos Attila ettől függetlenül küldetésének érzi, hogy minél szélesebb körben megismertesse az orgonamuzsikát.

A tavaszi karantén idején a zalaegerszegi református templomból jelentkezett hetente online koncertekkel, hogy ne maradjanak zene nélkül az érdeklődők. Jelenleg az újpesti Erkel Gyula Zeneiskolában oktatja a gyerekeket, miközben a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán zeneelmélet-tanár szakon tanul.

– Fájó, hogy a koncertek megint szünetelnek – tájékoztat a telefon másik végén Attila. – Augusztusban Lélekemelő orgonapercek címmel indítottunk hangversenysorozatot Újpesten. Három alkalommal léptünk fel zenésztársaimmal. Örömmel tapasztaltuk, hogy a közönség szívesen jött, egy-egy estén több mint százan voltak. Ez most félbemaradt a járványhelyzet miatt, ebben az időszakban a zeneszerzés felé fordultam. Egyházi énekekhez, gregoriánokhoz rövid orgonaintonációkat írok, amit szeretnék később kiadni. Ez az idő jó az önképzésre. Van már egy orgonaművész-tanár egyetemi diplomám, emellé szeretnék egyetemi diplomát szerezni zeneelmélet-tanárként. Terveim között szerepel, hogy később akár gimnáziumban tanítsak zeneelméletet, orgonaismeretet.

– Ezek mellett folyamatos elfoglaltságot ad a kántori munka is…

– Igen, jelenleg az Újpesti Egek Királynéja-templomban teljesítek zenei szolgálatot. Igyekszem, hogy a hangszert széleskörűen használjam. Nem törvényszerű, hogy egy orgonaművész egyben kántor is legyen. Külföldön például előfordul, hogy a művészek csak improvizációt és egyházzenét tanulnak. Vannak olyan orgonisták, akik csak templomban zenélnek. Magyarországon jobban kapcsolódunk a templomhoz, mert nincsenek olyan nagy hangversenytermek, ahol az orgonamuzsikára fókuszálnak.

Az egerszegi orgonaművész a budapesti Deák téri evangélikus templom orgonájánál
Fotó: ZALAI HÍRLAP/MW

– Mi vezette az orgonához?

– Egy Nagyboldogasszony-napi ünnepen határoztam el, hogy orgonista leszek. Később Tóth György kántornál, karnagynál tanultam, majd a Szombathelyi Művészeti Szakgimnáziumba jártam. Itt sajátítottam el az éneklés és a karvezetés alapjait. 2016-ban diplomáztam a debreceni egyetem orgona szakán. Ekkor egy évet Németországban tölthettem, a Detmoldi Egyetemen Thomas Nowak professzor és Arvid Gast volt a tanárom. Több mesterkurzuson vettem részt, s zenei sikereket értem el. Például a XI. Dohnányi Ernő Kamarazene Találkozón a debreceni egyetem régizene kamaracsoportjával Nívódíjat kaptam.

– Zalaegerszegen is több helyen tanított…

– Igen, 2017–2019 között a Pálóczi-zeneiskolában és a Mindszenty-gimnáziumban oktattam. Emellett a kertvárosi Szűz Mária Szeplőtelen Szíve templom orgonistája voltam, sokszor hívnak is vissza. Rendszeresen kísértem a Canterina Kamarakórust, a Liszt-iskola öregdiák kórusának pedig a karnagya voltam. Azt vallom, hogy ne engedjünk a templomi zene színvonalából. Szülővárosomban ezért indítottam a Vasárnap esti muzsika sorozatot, ahol az orgonairodalom remekeit népszerűsítettem. Sokat jelentettek számomra az egerszegi évek. A fővárosi lét kicsit más, kicsit pezsgőbb. Úgy érzem, a helyemen vagyok, megvalósíthatom elképzeléseimet. Talán régimódinak tartanak, de az eredeti, mechanikus hangszert kedvelem. Közel áll hozzám a zalaegerszegi Városi Hangverseny- és Kiállítóterem orgonája. Visszaadja azt a hangulatot, ami több száz éve elvarázsolta a híveket a templomban. Ezt a hangulatot szeretném felidézni a koncertjeimen is.

A teljes cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.