Ember és természet összefogása: életre kel a védett Hajta-mocsár

A jászberényi Hajta-mocsár védett területen éveken belül helyreáll az élővilág egyensúlya.

null

A jászberényi Hajta-mocsár védett területen folyamatban van a vizes élőhelyek rehabilitációja. Ezzel visszaadják a vizet és az élővilágot a nádasokkal, rétekkel borított kiszáradt területnek. A természet dinamikus változásába a nagyközönség is betekinthetett a természetvédelmi őrszolgálat túráján. Olyan természetvédelmi időablak nyílt ki, amely csak néhány hónapig látható jelenlegi formájában.

Fotó: Gémesi Balázs

A Hajta-mocsár természetvédelmi terület őrzi az egykori mocsárvilág emlékeit, azokat a folyómedreket, ahol régen az ősi Zagyva folyt. A Hajta-menti vizes élőhelyek kiterjedése a hatvanas évek vízrendezését követően jelentősen csökkent, a környező nádasok és rétek nagy része pedig kiszáradt. Ezzel a vízvilág élőlényeinek élettere is szűkült.

Fotó: Gémesi Balázs

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság egy európai uniós pályázat keretében rekonstrukciós munkálatokat végez a területen, melynek célja az élőhely állapotának javítása. A természetvédelmi őrszolgálat négy kilométeres, vezetett túráján a minap lehetőséget adtak a nagyközönség számára is arra, hogy megismerjék a beruházást. Olyan útvonalon járták be az oltalom alatt álló élőhelyeket, amelyek egyéni bejárására egyébként nincs lehetőség.

Fotó: Gémesi Balázs

A természetkedvelők a megszokott utakat elhagyva, a nádasban lévő keréknyomokon és a munkaterületen keresztül fedezhették fel a Hajta-mocsár természeti értékeit. Németh András természetvédelmi őrkerület vezető bemutatta, hogy a beavatkozás hatására majd hogyan alakul vissza a nádas területe, az élőlények pedig fokozatosan foglalják vissza az egyes zónákat.

Fotó: Gémesi Balázs

– A túrán különleges természetvédelmi időablakba tekinthettek be az érdeklődők, amely csak néhány hónapig lesz jelenlegi formájában látható. A munkálatok befejezését követően, várhatóan jövő nyárra a természet birtokba veszi az élőhelyrekonstrukció területét. A nádas teljesen zárt élőhelyet alkot majd, amit akkor már nem lehet látogatni.

Fotó: Gémesi Balázs

– Tavaszra a madárfajok is megérkeznek és visszaáll a rend, újra védett fajok élőhelyévé válik a terület. Ezt csak kívülről, például az épülő új madármegfigyelő toronyból tekinthetik meg az emberek – avatott be a részletekbe Németh András.

Fotó: Gémesi Balázs

Elmondta, a Hajta-mocsár egyik legnagyobb problémája, hogy egyre többször kiszárad a terület. A beruházással vizes élőhelyeket létesítenek, ahol különböző állatfajok is életteret találnak, ezzel visszaadják régi fényét a Hajtának. A bejáráson megfigyelhető volt többek között, hogy a helyreállított területek egyes részein a víz még kristálytiszta, teljesen növénymentes.

Fotó: Gémesi Balázs

Idővel azonban gyorsan beindul a növényesedés, majd kialakul egy életközösség. Négy-öt évig dinamikusan változik az élőhely, egészen addig, míg helyre nem áll az egyensúly. Ennek a folyamatnak az első félébe tekinthetünk be az elkövetkezendő hónapokban – tette hozzá a szakember.

Fotó: Gémesi Balázs

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Megújuló barlangok a Duna-Ipoly Nemzeti Parkban

Több barlangot – köztük a Pál-völgyi és a Szemlő-hegyi-barlangokat – újított meg a Budai–hegységben, a Pilisben és a Börzsönyben a Duna-Ipoly Nemzeti Park.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.