Híres várkapitányok tégláit őrzi udvarán egy szolnoki férfi

Különleges jelölt téglákat őriz udvarán Sági Csaba, akinek gyűjteményében több száz éves építőelemek is helyet kaptak.

null

Legrégibb darabja a török korból való, de összeállításában a győri várkapitányok tégláit egyaránt felfedezhetjük – olvasható a Jász-Nagykun-Szolnok megyei hírportál cikkében.

– Állandóan gyűjtöttem valamit, a régi dolgok mindig nagyon érdekeltek. Később aztán internetes keresés útján rátaláltam arra az egyesületre, amely téglák gyűjtésével foglalkozik. Be is léptem közéjük, és már körülbelül 1700 féle téglám van – beszélt az „építőkövek” iránti szenvedélyéről a szolnoki Sági Csaba. A Gárdonyi Géza utcában élő férfi elmondta, udvarában nemrég egy tárolót is készített, amelyen közel négyszáz különleges darab sorakozik.

Különleges történetük van a Sági Csaba udvarában őrzött tégláknak.
Fotó: SZOLJON.HU/Hartai Gergely

A Jász-Nagykun-Szolnok megyei hírportál munkatársának ottjártakor Sági Csaba a hírportállal is megosztotta a kollekciójának egyedi darabjairól szóló legfontosabb részleteket.

– Az egyik téglám 1551-es keltezésű, azaz török kori… – vette le a több mint négyszáz éves építőelemet a tárolóról Csaba. Miután közölte, a szolnoki vár területén lévő meddőhányóból származó tárgy jelöletlen darab.

– Írásos bizonyítékaink vannak azonban arra, hogy I. Ferdinánd ebben az időben ideküldött egy téglaégető mestert három segédjével – tette hozzá.

A gyűjtő arról is szót ejtett, hogy nemrég újabb helyi téglákkal gyarapodott a gyűjteménye. A közelmúltban felújított szolnoki református templomból például szép, álló kivitelű, úgynevezett keresztes téglához jutott hozzá. Emellett a belvárosi nagytemplom mennyezetének bontásánál szintén hasonló jeggyel ellátott építőelem került elő. Azt azonban egyelőre nem tudni, kitől származhat a rajta lévő monogram. A déli szárny, ahonnan a téglát kiemelték, 1727-ig elkészült, tehát a keresztes tégla ekkori vagy ennél korábbi tárgy lehet.

Csaba a helyi darabok mellett számos más város építőelemeit is őrzi. Ahogyan ő fogalmaz, a téglagyűjtés terén Győr a „szíve csücske”, a Rába-parti város ugyanis jó néhány jellegzetes darabbal büszkélkedhet. Megtalálhatók gyűjteményében például a győri várkapitányok téglái. Így Siegbert Heisteré, de akad Montecuccoli-féle egyaránt. Érdekesség, hogy az ő nevét megörökítő téglán az R G V M rövidítés olvasható, aminek feloldása Raimund Graf Von Montecuccoli. Megtudtuk, a hadvezér 1660 és 1680 között volt Győr várának kapitánya.

Amikor az épületet erősítették, az ő monogramjával készültek el a téglák. Csaba szabad ég alatti gyűjteményében azonban nem csupán az efféle építőelemeknek jutott hely. Vannak köztük évszámos és településneves téglák, mi több, báróké, grófoké egyaránt.

A teljes cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.