Így nézhetett ki egy tehetősebb kelta arisztokrata sírja

A Janus Pannonius Múzeum munkatársai a közelmúltban tártak fel Pereked mellett egy kocsisírt.

null

A kelta temetkezési szokások alapján a lovakat is eltemették a halott mellé, és még két vadászebet is mellé helyeztek. A halottat elhamvasztották és különböző tárgyaival – fegyvereivel, ékszereivel – együtt helyezték örök nyugalomra.

Az elhunyt arisztokrata padkás hamvasztásos sírja még nem került elő – tudta meg a Bama.hu a Kovaliczky Gergelytől, a Janus Pannonius Múzeum Régészeti Osztályának vezetőjétől és Majdán Mira régésztől.

Fotó: Pixabay

A szakemberek szerint a kelta kocsisíron megtalált helytartói jelvény szerint a római Pannonia provincia helytartójának utasításait végrehajtó nagyon fontos személy volt. Ha ezt újkori összevetésben nézzük, akkor talán egy alispánhoz hasonló beosztású, magas rangú személyhez tartozhatott a megtalált sír.

A fellelt kocsi önmagában is különleges, mert bronz díszeire az ősi triszkelion, a hármas spirál motívum jellemző, amely az indoeurópai kultúrák egyik legősibb motívuma, ami a születést, halált és az újjászületést, illetve a földet, vizet és eget is szimbolizálhatja.

A mai Pécs és környéke már a kelták idején is lakott volt, több település lehetett a Mecsek déli részén, az egyik legismertebb talán a Jakabhegy. Ez már nagyjából Kr. e. 1200 körül lakott terület volt az úgynevezett urnamezős kultúra idején.

Az eredeti cikket IDE kattintva olvashatják!

Az Árpád-vonalon védte hazánkat + videó

Háromszoros vivát Mircse Sándor úr részére: Vivát! Vivát! Vivát! – fogadták a második világháborús veteránt faluja, a székelyföldi Barátos református templomának kapujában a hagyományőrző huszárok. A háromszéki Barátoson született és a mai napig itt élő gazdálkodó ugyanis egyike azoknak, akik az Árpád-vonalon honvédként védték a hazát a második világháborúban – olvasható a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei hírportál cikkében.

„Nem könnyű olyan életformát választani, amelyikben egy szívvel és egy lélekkel egyformán lehet küzdeni” – Bóné Barna református lelkész nemcsak hősies kiállása okán köszöntötte az ünnepeltet, hanem azért is, mert hűséges tagja az egyházközségnek. A Kézdiszéki Huszár Hagyományőrző Egyesület pedig a katonai tiszteletadás mellett Sándor bácsi kilencvenhatodik születésnapján emléklappal köszönte meg, hogy félelmet és megalkuvást nem ismerve harcolt a hazáért, és életével örök értékű példát mutatott emberségből, kitartásból és hazaszeretetből.

Tovább...

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.