Online rendezik meg a 15. Digiporáma Fesztivált Békéscsabán

Ha esetleg nem tudná mi az a digiporáma, a cikkben arra is választ kaphat.

null

Takács Péter elmondta, idén 18 pályázó 26 alkotása érkezett be a Márvány Fotóműhellyel közösen meghirdetett felhívásra. Érkezett digiporáma egyebek mellett Kalocsáról, Monorról, Ceglédről, a fővárosból, Gyöngyösről, Szolnokról, ketten Felvidékről pályáztak.

A kiírás évek óta nem változott: elektronikus adathordózóra rögzített fotósorozatok megjelenítését kérték zenei aláfestéssel vagy anélkül, amelyek időtartama az öt percet nem haladja meg. Egy szerző két alkotást küldhet be, szabadon választott témakörben.

A diaporáma technika a hetvenes évek kedvelt „műfaja volt”. Az analóg korszakban a fotók zenés bemutatása több diavetítővel, szalagos vagy kazettás magnetofonnal, úgynevezett diaporáma módszerrel történt. A kézi vezérlés nagy gyakorlatot igényelt és sok hibalehetőséggel járt.

A digitális korszak új technológiákat, új lehetőségeket, új szoftvereket hozott, a képek áttűnése lényegesen megváltozott, ezeket már pontosan lehetett illeszteni a zene ritmusához, több kép- és hangsávval lehetett dolgozni. Így született meg a digiporáma.

A teljes cikket IDE KATTINTVA érheti el.

Puskajavítás és tusfaragás a békéscsabai műhelyben

Közel egy éve adták át Békés megye egyetlen fegyverjavító műhelyét. A megyei vadászszövetség Bajza utcai székházának udvarán található kis műhelyben ketten dolgoznak. Egyikük Haller Ferenc vadászpuskaműves, aki több évtizede szakmabeli, sőt korábban a hagyományőrzők számára még a 48-as ­huszárok eszközeinek, fegyvereinek másolatát is elkészítette. A műhely ­másik szakembere Szalontai János fegyverműszerész, ő gyerekkora óta készült a szakmára, vadászcsaládból származik, gépésziskolát is végzett – írja a Beol.hu.

Elmondásuk szerint a leggyakoribb probléma, hogy a puska nem sül el, de akadnak különböző szerkezeti hibák, és a farészek is megrepedhetnek, eltörhetnek. A csabai műhelyhez gyakran fordulnak a fegyverek tusának felújítása miatt, de vannak, akik teljesen újat kérnek, a mesterek ugyanis ezt is el tudják készíteni, sőt, annak aprólékos, díszes faragását is elvégzik. A fegyverekre illeszthető céltávcsöveket is felszerelik, beállítják.

– Rendelkezünk az úgynevezett hideg belövés eszközeivel, melynek fő célja, hogy kiderüljön: a céltávcsövünk a csőhöz képest hol helyezkedik el vízszintesen és függőlegesen. Ennek eredményeképpen pedig minden irányba egyforma mértékben tudjuk majd állítani a ballisztikai tornyokat. Ha nem így lenne, akkor előfordulhatna, hogy a szálkereszt elpattan, és így nem lehet belőni az adott puskát – részletezte Szalontai János.

Tovább

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.